Reklama

8 kobiet, które w 2016 roku zmieniały świat na lepsze

Hillary Clinton, Elena Ferrante, Emma Watson – zobacz, kto jeszcze nas inspirował.

8 kobiet, które w 2016 roku zmieniały świat na lepsze Hillary Clinton / fot. Getty Images

1. Hillary Clinton

Wprawdzie nie wygrała wyborów w USA, ale rozbiła szklany sufit w polityce. I zaszła dalej niż jakakolwiek kobieta do tej pory. Nawet gdy emocje podczas kampanii wyborczej rozgrzewały się do czerwoności, potrafiła zachować spokój i klasę. Mimo klęski stała się inspiracją dla mnóstwa kobiet na świecie. Po ogłoszeniu wyników powiedziała między innymi: „Do wszystkich małych dziewczynek, które mnie teraz słuchają: nigdy nie powątpiewajcie w swoją wartość i siłę! Wykorzystujcie każdą szansę i okazję, by osiągać cele i spełniać swoje marzenia!”.


 

2. Amber Heard

Mijający rok wymagał od aktorki siły charakteru. W maju złożyła pozew rozwodowy, by zakończyć małżeństwo z Johnnym Deppem, oskarżając go o przemoc fizyczną i psychiczną. Wylało się na nią za to wiele jadu, bo mnóstwo osób uznało te zarzuty za nieprawdziwe i niewiarygodne, nawet kiedy do sieci trafiły zdjęcia posiniaczonej twarzy aktorki. Depp wszystkiemu zaprzeczył, a eks-małżonkowie ostatecznie zawarli w sądzie ugodę. W jednym z wywiadów Amber mówiła do ofiar przemocy domowej: „To przytrafia się wielu kobietom. Gdy dzieje się w twoim domu, za zamkniętymi drzwiami, z człowiekiem, którego kochasz, to wszystko nie jest takie oczywiste. (...) Jako osoba publiczna mogę uświadamiać inne kobiety, że tak nie musi się dziać. Nie jesteście same, możecie coś zmienić. Jedynym sposobem, by kobiety nie bały się głośno mówić o przemocy, jest zmiana systemu, który zamiast je uciszać, powinien pozwalać im mówić”. Uzyskane od Deppa w ramach ugody pieniądze (7 mln dolarów) przekazała na cele walki z przemocą domową.

3. Beyoncé

Jej album Lemonade nie tylko wzbogacił muzyczny krajobraz, ale został też uznany za punkt zwrotny dla czarnoskórych kobiet. Tytuł został zapożyczony od babci Jaya Z., która kończąc 90 lat, podsumowała swoje życie słowami: „Bywały wzloty i upadki, ale zawsze miałam w sobie wewnętrzną siłę, która pomagała mi się podnieść. Dostawałam cytryny, ale robiłam lemoniadę”. Płyta opowiada o sytuacji czarnych kobiet w Ameryce, które są zdradzane, opuszczane, poniżane, bite i pogardzane. W filmie, który miał premierę w tym samym czasie, co album, padają słowa Malcolma X: „Najbardziej nieszanowaną osobą w USA jest czarna kobieta”. Lemonade na nowo otworzył dyskusję o rasizmie, feminizmie i matriarchacie, stając się kulturowym fenomenem. W szkołach i na uczelniach omawiano znaczenie utworów i filmu. Ale Beyoncé śpiewa też o zdradach, niewierności i kobiecej godności. („Who the fuck do you think I am? You ain’t married to no average bitch, boy!”, krzyczy w utworze Don’t Hurt Yourself, wyraźnie nawiązując do własnych doświadczeń w małżeństwie z Jayem Z.

 

4. Winnie Harlow

Świat mody nie słynie jakoś specjalnie z tego, że jest demokratyczny i sprawiedliwy. Dlatego fakt, że Winnie Harlow – która ma chorobę skóry zwaną bielactwem – stała się modelką, jest rzeczywiście niezwykły i warty odnotowania. Sławę zdobyła dzięki programowi America's Next Top Model. Rzuciła wyzwanie konwencjonalnym ideałom piękna i wygrała ważną bitwę.

 

5. Maria Grazia Chiuri

Christian Dior mijającego roku. Jej przejście do francuskiego domu mody zostało ogłoszone w lipcu, gdy opuściła Valentino, a już we wrześniu pokazała znakomitą premierową kolekcję dla Diora. Do 70-letniego brandu tchnęła nowego ducha kobiecości. Jej pierwsza kolekcja, pokazana we wrześniu, zyskała aplauz krytyków, będąc zarazem listem miłosnym do wyznawczyń girl power na całym globie. Trudno o bardziej nośny przekaz, niż T-shirty z napisem „Wszystkie powinnyśmy być feministkami”.

 

 

6. Michelle Obama

Chociaż w ostatnich miesiącach w świecie polityki zapanował chaos, Michelle Obama pozostała sobą. Jej bezpretensjonalne przemówienia porywały miliony ludzi, a działania dowodziły, że nawet w świecie rozgrzanych do czerwoności politycznych emocji można zachować spokój i zdrowy rozsądek. Wcześniej amerykańska pierwsza dama niechętnie stawała w świetle jupiterów, ale w tym roku była ważnym wsparciem dla Hillary Clinton. Odkąd Donald Trump wygrał wybory, wiele osób apeluje, by w 2020 roku stanęła do wyścigu o najwyższy urząd w USA. To daje im nadzieję.

 

7. Elena Ferrante

Musiała się zdziwić, gdy magazyn Time zaliczył ją do najbardziej wpływowych kobiet 2016 roku. Bo choć uchodzi za najlepszą pisarkę współczesnej Europy, poprzestaje na pisaniu książek, a od życia publicznego, mediów, wywiadów, konsekwentnie od lat stroni. Do tego stopnia, że jeszcze do niedawna w ogóle nie było wiadomo, kim jest Elena Ferrante. Spekulowano nawet, że w ogóle nie istnieje, a jej powieści (w Polsce ukazały się cztery: Genialna przyjaciółka, Historia nowego nazwiska, Historia ucieczki, Historia zaginionej dziewczynki) pisze grupa wynajętych przez wydawnictwo ghost writerów. Gdy jesienią pewien dziennikarz – po długotrwałym śledztwie – obwieścił światu, że Ferrante to tak naprawdę... (my zostawimy tu jednak kropki), nie usłyszał oczekiwanego aplauzu, ale płynące zewsząd głosy oburzenia. Dlaczego nie uszanował jej prawa do prywatności?! W jednym z nielicznych mailowych wywiadów, pytana o powody anonimowości, Ferrante tłumaczyła, że po pierwsze jest nieśmiała, a po drugie, to jej osobisty protest przeciwko powierzchowności współczesnej kultury medialnej, w której to, kto mówi, jest ważniejsze od tego, co mówi. W jej przypadku przemówiła wyłącznie literatura.

8. Emma Watson 

Jako ambasadorka Narodów Zjednoczonych, Emma Watson w tym roku rozszerzyła swoją kampanię na rzecz równości płci o uniwersytety. Tam wzywała do jednakowego traktowania kobiet (co oznacza m.in. równy dostęp do stanowisk i taką samą płacę za taką samą pracę) oraz do przeciwdziałania przypadkom molestowania seksualnego. W czasach Harry’ego Pottera idolka nastoletnich dziewczyn, teraz dwudziesto- i trzydziestolatek, ma duży wpływ na ich sposób myślenia. Powtarza, że feminizm to wiara, że kobiety i mężczyźni powinni mieć równe prawa i równą możliwość rozwoju. „Zdecydowałam, że jestem feministką, co wydawało mi się wyborem mało skomplikowanym. Ale z moich ostatnich doświadczeń wynika, że feminizm stał się niepopularnym słowem. Wygląda na to, że stałam się jedną z tych kobiet, które odbierane są jako zbyt silne, zbyt agresywne, izolujące się, przeciwne mężczyznom i nieatrakcyjne”, mówiła dwa lata temu na forum ONZ. Za to, że dodaje odwagi kobietom na całym świecie, w 2016 roku aktorka zwyciężyła w kategorii: Inspiracja w corocznym plebiscycie Women of the Year Awards, organizowanym przez brytyjską edycję magazynu Harper’s Bazaar.

Zobacz także: 5 rzeczy, których kobiety sukcesu nigdy nie robią rano!

Reklama

Polecane wideo

Reklama
Skomentuj

Podobne tematy

Zobacz również

Reklama
...obejrzeć dziś „Moulin Rouge”, ulubionego filmu modelki Kendall Jenner?
Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP Harper's Bazaar
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata Harper's Bazaar,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!
×
Warsztaty Women at Work

Wypełnij Formularz zgłoszeniowy na Warsztaty Women at Work

Cykl Women at Work skierowany jest do kobiet prowadzących własne firmy oraz zajmujących kierownicze i zarządcze stanowiska w przedsiębiorstwach *

Zapraszamy na warsztaty, które pozwolą odpowiedzieć na pytania:

  • Jak zdefiniować pozycję i rolę kobiet w biznesie?
  • Jak komunikować markę osobistą oraz markę liderki w biznesie?
  • W jaki sposób tworzyć i pielęgnować własny, biznesowy styl?
  • Jak skutecznie zarządzać wpływem, jaki nasz biznes wywiera na otoczenie oraz aktywnie włączyć się w proces tworzenia firm odpowiedzialnych społecznie?
  • Jak zapewnić stabilność i ciągłość własnego biznesu?
Administratorem podanych przez Panią danych osobowych jest Marquard Media Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-305), Aleje Jerozolimskie 142A.
Pani dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane w celu wyłonienia uczestników i organizacji warsztatów Women at Work, a także, w przypadku wyrażenia zgody, w celach marketingowych.
Pani dane osobowe będą udostępnianie podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa oraz podmiotom współpracującym przy organizacji warsztatów.
Posiada Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

* Skontaktujemy się wyłącznie z wybranymi uczestniczkami w celu dokonania ostatecznej rejestracji.