Reklama

Sześć wystaw, które warto zobaczyć jeszcze w styczniu

Jeszcze zdążycie!

Sześć wystaw, które warto zobaczyć jeszcze w styczniu fot. materiały prasowe

1. Magia kwadratu

Sto lat temu, w 1916 roku, Kazimierz Malewicz namalował słynny Czarny kwadrat na białym tle. Obraz stał się jedną z ikon naszych czasów, co Malewicz jakoś przewidział, wieszając go na wystawie futurystów w Piotrogrodzie tak, jak się wiesza w rosyjskich domach ikony – pochyło w rogu pokoju. Wpływ Kwadratu... na współczesną sztukę był tak znaczący, że profesor Maria Poprzęcka nazwała go Giocondą XX wieku. Wystawa Magia kwadratu opowiada dalsze dzieje tej figury w sztuce. Nuda? Przeciwnie! Na liście artystów aż 60 nazwisk. Są tu m.in. Fangor, Kandinsky, Klee, Nowosielski, Sasnal, Stażewski, Wróblewski, Winiarski, Woynarowski...

Magia kwadratu, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, do 29 styczniafot. Wilhelm Sasnal, Bez tytułu, olej, płótno, 149 x 149 cm, 2001, Kolekcja dra Wernera Jerke / zdjęcie dzięki uprzejmości Galerii Sztuki w Sopocie

 

2. Piękno według Węgrów

Choć o Węgrzech – siłą rzeczy – wiemy coraz więcej, akurat tamtejsza sztuka w Polsce nie jest znana. I to akurat szkoda, bo okres od narodzin malarstwa węgierskiego do lat 30. ubiegłego stulecia był prawdziwie złotym wiekiem. Wśród 90 obrazów, które można zobaczyć w Krakowie, są portrety, sceny rodzajowe, romantyczne pejzaże i późniejsze obrazy tworzone w duchu kolejnych europejskich „-izmów”: impresjonizmu, puentylizmu, kubizmu, dadaizmu, surrealizmu... Wiele tu podobieństw do polskiej historii sztuki, choć malarstwo węgierskie było mniej zaangażowane, mniej „krzepiło”, a bardziej koncentrowało się na samej istocie piękna.

Złoty wiek malarstwa węgierskiego 1836–1936, Muzeum Narodowe w Krakowie, do 22 styczniafot. Bela Kadar, Koncert w domu, ok. 1935 r / zdjęcie dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Krakowie

 

3. Gry Winiarskiego

Obok Tadeusza Kantora, Andrzeja Wróblewskiego, Wojciecha Fangora, Romana Opałki czy Henryka Stażewskiego Ryszard Winiarski był jednym z prekursorów awangardy drugiej połowy XX wieku. Jego koncepcja artystyczna opierała się na pomyśle, by na język sztuki przekładać zagadnienia z dziedziny statystyki, teorii gier i przypadku (w końcu studiował na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej). Początkowo sięgał wyłącznie po czerń, biel i kwadraty, potem doszły też inne kolory i kształty. Najważniejsze, że o wyglądzie dzieła decydował przypadek: rzut kostką lub monetą, losowanie... Obecna wystawa prac Winiarskiego nawiązuje do wydarzenia z Konstcenrum Badhius w Gorinchem (1976), kiedy artysta zaprosił do gry odbiorców. Jak 40 lat temu, teraz też można wziąć udział w procesie budowania obiektów sztuki, a przy tym dobrze się bawić. Główną osią wystawy jest siedem gier planszowych.

Ryszard Winiarski | Spectra Art Space Masters, Fundacja Rodziny Staraków, Warszawa, Bobrowiecka 6, do 29 stycznia

 

 

fot. Ryszard Winiarski, Gra nr 3, 1976 r. Starak Collection / zdjęcie dzięki uprzejmości Fundacji Rodziny Staraków

 

4. „Postradziecja” w Centrum Sztuki Współczesnej

Kolektyw Sputnik Photos od ośmiu lat dokumentuje przemiany zachodzące w krajach byłego ZSRR. Wystawa Stracone terytoria. OSAD to pierwsza odsłona projektu, poświęcona niedokończonym transformacjom, budowaniu na ruinach, zgliszczach czegoś, co przestało istnieć. Z fotografii prezentowanych na wystawie wyłania się przygnębiający obraz straconych terytoriów, ale i ludzi. „Chcieliśmy pokazać, że nawet 25 lat po upadku ZSRR ludzie cały czas borykają się z jego dziedzictwem, a doświadczenie transformacji często łamało im życie” mówił Rafał Milach, jeden z członków kolektywu, w rozmowie z Harper's Bazaar. Pytany, kiedy fotografia dokumentalna staje się sztuką, mówi, że nie jest to temat, który go jakoś szczególnie zajmuje. „Ktoś z obszaru sztuki mógłby powiedzieć, że nasze zdjęcia są za dosłowne. Wielu dziennikarzy uzna je za zbyt metaforyczne i abstrakcyjne. Dla nas kluczowa jest kwestia, czy taka wystawa opowiada historię, czy coś w odbiorcy zmienia i zmusza do postawienia sobie pytań”, mówi Milach.

Wystawa SPUTNIK PHOTOS. Stracone terytoria. OSAD, Warszawa, CSW, do 5 lutego

 

 

fot. Ogródki między blokami na osiedlu mieszkaniowym, Erywań, Armenia. Sputnik Photos.

 

5. Świat chińskiego uczonego

Na potrzeby tej wystawy wymyślono postać fikcyjnego chińskiego uczonego, erudyty rozmiłowanego w nauce, sztuce i pięknie. Jak wyglądałoby jego życie? Gdzie by pracował? Jakimi przedmiotami by się otaczał? Co by robił podczas spotkań z przyjaciółmi? Jak się ubierał? Urządzał dom? Na wystawie można oglądać meble, przedmioty codziennego użytku, stroje, instrumenty, stare księgi, rzeźby, a także wiele obrazów, głównie pejzaży malowanych na papierze tuszem i farbami wodnymi. Wszystkie 164 obiekty przyjechały do nas ze słynnego Chińskiego Muzeum Narodowego w Pekinie.

Życie wśród piękna. Świat chińskiego uczonego, Muzeum Narodowe w Warszawie, do 8 stycznia


fot. Lang Shining - Giuseppe Castiglione (1688-1766), Sosny i żurawie na wiosnę, Chińskie Muzeum Narodowe w Pekinie

 

6. Spoerri w Krakowie

Tej wystawy na pewno nie można przegapić. Szwajcarski artysta awangardowy, współtwórca nowego realizmu, główną inspirację dla swej twórczości znajduje w codziennym życiu. Na przykład na stołach – w tym, co człowiek je, jak nakrywa do posiłku, co po sobie zostawia. Jego kompozycje i kolaże są pełne humoru, jest w nich ironia, krytyka konsumpcjonizmu, ale zarazem skłaniają do refleksji nad przemijaniem. Oprócz Stołów pułapek na krakowskiej wystawie można też oglądać cykle: To zostaje! (na targach staroci w Wiedniu Spoerri wyszukiwał ciekawe stoły handlarzy lub kolekcjonerów, kupował całość „kompozycji” i następnie ją utrwalał) oraz Wyblakła przepowiednia (tu pociął makatki ludowe z wyhaftowanymi sentencjami i z uzyskanych słów ułożył własne złote myśli).

Sztuka wyjęta z codzienności, Daniel Spoerri, Kraków, MOCAK, do 2 kwietniafot. Jady (Yadim), 2010, asamblaż, 101,5 × 106,5 × 26 cm, courtesy D.Spoerri, LEVY Galerie, Hamburg / zdjęcie dzięki uprzejmości Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

Reklama

Polecane wideo

Reklama
Skomentuj

Podobne tematy

Zobacz również

Reklama
...założyć swojemu pupilowi konta na Instagramie tak jak projektant Marc Jacobs?
Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP Harper's Bazaar
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata Harper's Bazaar,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!
×
Warsztaty Women at Work

Wypełnij Formularz zgłoszeniowy na Warsztaty Women at Work

Cykl Women at Work skierowany jest do kobiet prowadzących własne firmy oraz zajmujących kierownicze i zarządcze stanowiska w przedsiębiorstwach *

Zapraszamy na warsztaty, które pozwolą odpowiedzieć na pytania:

  • Jak zdefiniować pozycję i rolę kobiet w biznesie?
  • Jak komunikować markę osobistą oraz markę liderki w biznesie?
  • W jaki sposób tworzyć i pielęgnować własny, biznesowy styl?
  • Jak skutecznie zarządzać wpływem, jaki nasz biznes wywiera na otoczenie oraz aktywnie włączyć się w proces tworzenia firm odpowiedzialnych społecznie?
  • Jak zapewnić stabilność i ciągłość własnego biznesu?
Administratorem podanych przez Panią danych osobowych jest Marquard Media Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-305), Aleje Jerozolimskie 142A.
Pani dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane w celu wyłonienia uczestników i organizacji warsztatów Women at Work, a także, w przypadku wyrażenia zgody, w celach marketingowych.
Pani dane osobowe będą udostępnianie podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa oraz podmiotom współpracującym przy organizacji warsztatów.
Posiada Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

* Skontaktujemy się wyłącznie z wybranymi uczestniczkami w celu dokonania ostatecznej rejestracji.