Reklama

11 rzeczy, których nie wiecie o Adamie Driverze

Jak syn kaznodziei stał się ikoną normalsów.

11 rzeczy, których nie wiecie o Adamie Driverze Adam Driver / fot. Getty Images

Po występie w serialu Dziewczyny został okrzyknięty symbolem seksu epoki hipsterów i ikoną normalsów. Mówi się też, że za jego sprawą pojęcie męskiej atrakcyjności zostało na nowo zdefiniowane (choć przyznajmy uczciwie, że niektórzy woleli pozostać przy starym). Ale dla Adama bycie sprawcą czegoś w rodzaju obyczajowej rewolucji to jak świat dla Jamesa Bonda – za mało. Od czasu występu u boku Leny Dunham w 2012 roku przeszedł od offowych produkcji do mainstreamu, z jednej strony grając u Martina Scorsese (Milczenie Boga), z drugiej w Gwiezdnych wojnach. Przebudzeniu mocy, z trzeciej u Jima Jarmuscha w Patersonie. Wywiadów udzielił niewiele, starannie selekcjonując tytuły: The Guardian, The New York Times, Interview... Nie mówi w nich o sobie zbyt wiele, ale wyłania się z nich postać co najmniej nietuzinkowa.

1. Jego ojciec był kaznodzieją, a ojczym... pastorem. 33-letni dziś Adam dorastał w małym miasteczku Mishawaka w stanie Indiana w konserwatywnej, religijnej rodzinie. Jego matka najpierw wyszła za mąż za miejscowego głosiciela kazań, a po rozwodzie związała się z pastorem kościoła baptystów. Na pytanie, czy jest osobą wierzącą, Adam odpowiada teraz jednak: „Nie. Staram się nie mieć gotowej odpowiedzi na wszystko”.

2. Długo miał w życiu pecha. Zdawał do słynnej nowojorskiej szkoły artystycznej Juilliard, ale się nie dostał. Ruszył więc w drogę do Hollywood, miał jednak wypadek samochodowy i wrócił do rodzinnego miasteczka. Gdy wstąpił do Marines, po dwóch latach uległ poważnej kontuzji i musiał odejść z armii. Wtedy znów spróbował swoich sił w Juilliard – i tym razem został przyjęty.

3. Do wojska zgłosił się po zamachach na World Trade Center. Na ochotnika, z pobudek patriotycznych. Gdy złamanie mostka podczas ćwiczeń uniemożliwiło mu wyjazd do Iraku, a po leczeniu usłyszał, że jest niezdolny do służby wojskowej, bardzo to przeżył. Jak jednak twierdzi, w armii nauczył się rzeczy, które i dla aktora są przydatne. „Zarządzanie czasem, dyscyplina, wyznaczanie celów... Plus świadomość, że w tym wszystkim nie chodzi o ciebie, że jesteś tylko częścią czegoś ogromnego i musisz się dostosować.”

4. Nie lubi oglądać samego siebie na ekranie. Gdy Lena Dunham chciała mu pokazać gotowe pierwsze odcinki Dziewczyn, uciekł. „Nic na to nie poradzę, ale patrząc, doszukuję się błędów, a potem we własnej głowie powtarzam bez końca te same sceny, doprowadzając do szaleństwa nie tylko siebie, ale też wszystkich wokół. Czuję się wtedy jak jakiś egotystyczny dupek”.

5. Nie ma dobrych doświadczeń z czerwonymi dywanami. Na początku, gdy bywał na imprezach w rodzaju wręczenie nagród Emmy, zdarzało mu się usłyszeć: „Przesuń się! Przeszkadzasz w robieniu zdjęć”. Na Złotych Globach w 2013 roku, choć serial Dziewczyny triumfował, też jeszcze nikt nie wiedział, kim jest ten facet. „Na mój widok fotoreporterzy opuszczali aparaty, patrzyli na mnie, ja patrzyłem na nich i czekałem, kiedy dadzą mi sygnał, że mogę przejść do następnej grupy ludzi, którzy też nie mają pojęcia, kim jestem”.

6. O jego twarzy długo nikt nie mówił, że „brzmi znajomo”. Mówili co innego.„Jeszcze zanim zostałem aktorem, słyszałem na jej temat wiele komentarzy” (nie chce ich jednak przytaczać). Można tylko podejrzewać, że w szkole nie uchodził za przystojniaka. Za to teraz The Guardian zachwyca się, że jego twarz jest „jak ludzkie origami”. Terry Gilliam wyznał zaś w Cannes, że przez wiele lat szukał takiej fizjonomii do swojego filmu o Don Kichocie (premiera w 2018 roku).

7. Bankowcy lubią Drivera. To też wiadomo dzięki Terry'emu Gilliamowi, który – jak na człowieka z Monty Pythona przystało – nie krępuje się powiedzieć głośno tego, o czym inni wstydliwie milczą. Pytany o Drivera miał wykrzyknąć: „Dzięki Bogu za Gwiezdne wojny! Adam Driver (zagrał Kylo Rena, przyp. red.) jest kasowy, spodoba się bankom! Może nam przynieść pieniądze, których potrzebujemy!”.

8. Adam jednak wciąż nie uważa się za gwiazdę. Kiedyś dziennikarz zapytał go: „Jak się czujesz, gdy ludzie rozpoznają cię na ulicy i do ciebie zagadują?” „To jest zawsze dobre”, odpowiedział. „Nikt raczej nie podchodzi do ciebie, by powiedzieć, że jesteś dupkiem. Poza tym to nie są długie rozmowy, ludzie zwykle widzą, że boję się bardziej niż oni”.

9. Ma żonę, a małżeństwo traktuje bardzo poważnie. Ożenił w 2013 roku z Joanne Tucker, którą poznał podczas studiów aktorskich. Zagadnięty kiedyś w wywiadzie: „Stabilizacja w życiu prywatnym jest dla ciebie ważna?” odpowiedział zdumiony: „A są tacy, dla których nie jest?”.

10. By zagrać w Patersonie Jima Jarmuscha, Driver zrobił prawo jazdy na autobus. Uznał, że dzięki temu będzie bardziej wiarygodny w roli kierowcy. Przez dwa miesiące ćwiczył jazdę na ulicach Queens i Manhattanu razem z prawdziwymi kandydatami do zawodu.

11. Jarmusch zachwycił się Driverem. Jego nazwisko uznał za doskonale symboliczne dla aktora, który ma zagrać kierowcę piszącego wiersze. Ale to nie wszystko. „Kocham jego twarz, jego głos, jego nastawienie do aktorstwa. On lubi zrozumieć, jak postać się porusza, a potem daje się temu ponieść, specjalnie nie myśląc.” Drivera natomiast zaintrygował pomysł wielkiego reżysera na film, w którym nie dzieje się wiele ponad to, że główny bohater słucha i myśli. W opowieści o siedmiu dniach z życia kierowcy autobusu jest jednak i humor, i suspens, i pochwała życia na prowincji. Film okazał się rewelacją tegorocznego festiwalu w Cannes.

Film Jima Jarmuscha Paterson można oglądać na ekranach polskich kin. A już 12 lutego będzie miał premierę szósty, ostatni sezon serialu Dziewczyny.

Zobacz także: 10 rzeczy, których nie wiecie o Meryl Streep!

Reklama

Polecane wideo

Reklama
Skomentuj

Podobne tematy

Reklama
... zamiast rocznic związku obchodzić miesięcznice tak jak fotograf Alexi Lubomirski?
Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP Harper's Bazaar
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata Harper's Bazaar,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!
×
Warsztaty Women at Work

Wypełnij Formularz zgłoszeniowy na Warsztaty Women at Work

Cykl Women at Work skierowany jest do kobiet prowadzących własne firmy oraz zajmujących kierownicze i zarządcze stanowiska w przedsiębiorstwach *

Zapraszamy na warsztaty, które pozwolą odpowiedzieć na pytania:

  • Jak zdefiniować pozycję i rolę kobiet w biznesie?
  • Jak komunikować markę osobistą oraz markę liderki w biznesie?
  • W jaki sposób tworzyć i pielęgnować własny, biznesowy styl?
  • Jak skutecznie zarządzać wpływem, jaki nasz biznes wywiera na otoczenie oraz aktywnie włączyć się w proces tworzenia firm odpowiedzialnych społecznie?
  • Jak zapewnić stabilność i ciągłość własnego biznesu?
Administratorem podanych przez Panią danych osobowych jest Marquard Media Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-305), Aleje Jerozolimskie 142A.
Pani dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane w celu wyłonienia uczestników i organizacji warsztatów Women at Work, a także, w przypadku wyrażenia zgody, w celach marketingowych.
Pani dane osobowe będą udostępnianie podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa oraz podmiotom współpracującym przy organizacji warsztatów.
Posiada Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

* Skontaktujemy się wyłącznie z wybranymi uczestniczkami w celu dokonania ostatecznej rejestracji.