Reklama

Scarlett O'Hara jest tylko jedna. Wspominamy kultowe „Przeminęło z Wiatrem”

Ponadczasowa postać i kreacja, która do dziś jest wspominana

Scarlett O'Hara jest tylko jedna. Wspominamy kultowe „Przeminęło z Wiatrem” fot. Getty Images

Margaret Mitchell stworzyła amerykańską epopeję, która w 1939 roku została zekranizowana z ogromnym jak na owe czasy rozmachem. „Przeminęło z wiatrem” to niepowtarzalny Clark Gable i nieznośna Vivien Leigh, której kreacja zapada w pamięć. W końcu Scarlett O'Hara jest tylko jedna. 

Vivien Leigh i jej legenda

W lipcu bieżącego roku obchodzimy 50. rocznicę śmierci jednej z największych aktorek w historii Hollywood. W związku z tym pod koniec września w londyńskim Sotheby's odbędzie się niezwykła aukcja przedmiotów należących niegdyś do aktorki. Obok biżuterii i ubrań będzie można wylicytować m.in. jej prywatną kopię dzieła Margaret Mitchell z dedykacją autorki, a także scenariusz „Przeminęło z wiatrem”, który był własnością Leigh. Wartość aukcji szacowana jest na ponad 100 tys. funtów. Nic dziwnego, w końcu Vivien Leigh jest ikoną stylu.

 

Kultowe francuskie filmy, które warto obejrzeć chociaż raz w życiu

 

Leigh uważano za jedną z najpiękniejszych aktorek swoich czasów, jednak jej życie – jak często bywa z gwiazdami amerykańskiego kina – obfitowało w tragedie i niepowodzenia. Wielu uznawało, że jej wybitna uroda przysłania kunszt aktorski. Ale i tak nagrodzono ją aż dwoma Oscarami. Choć ma na koncie wiele znaczących ról, wszyscy pamiętamy ją jako Scarlett O'Harę (a raczej: Katie Scarlett O'Hara-Hamilton-Kennedy-Butler), która do dzisiaj jest przykładem kobiecej siły, nowoczesności i bezkompromisowości.

Ciekawostki, ciekawostki...


Kadr z filmu „Przeminęło z Wiatrem” / fot. Getty Images

 

Niewiele osób wie, że Vivien Leigh wcale nie miała zagrać głównej roli w „Przeminęło z wiatrem”. Wcześniej musiała pokonać 1400 aktorek, które pragnęły wcielić się w postać Scarlett. 

Film był jednym z najdroższych w produkcji, ale też należy do największych sukcesów w historii kina (zdobył 12 statuetek Oscara). W związku z jego premierą w 1939 roku gubernator stanu Georgia (tam właśnie umiejscowiona była fabuła powieści) ustanowił trzydniowe święto. Dzisiaj jest to już nie do pomyślenia. 

 

13 najbardziej kultowych filmów z modą w tle

 

Mimo że film trwa ponad trzy godziny, bardzo często powtarzany jest w telewizji. Clark Gable w roli Rhetta Butlera i Vivien Leigh jako Scarlett O'Hara – tego duetu, tych kreacji, tego melodramatyzmu nie da się powtórzyć ;-)

Reklama

Polecane wideo

Vivien Leigh i „Przeminęło z Wiatrem”

fot. Getty Images
fot. Getty Images
Reklama
Skomentuj

Podobne tematy

Zobacz również

Reklama
...prowadzić własnego programu kulinarnego na Youtube jak modelka Jourdan Dunn?
Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP Harper's Bazaar
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata Harper's Bazaar,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!
×
Warsztaty Women at Work

Wypełnij Formularz zgłoszeniowy na Warsztaty Women at Work

Cykl Women at Work skierowany jest do kobiet prowadzących własne firmy oraz zajmujących kierownicze i zarządcze stanowiska w przedsiębiorstwach *

Zapraszamy na warsztaty, które pozwolą odpowiedzieć na pytania:

  • Jak zdefiniować pozycję i rolę kobiet w biznesie?
  • Jak komunikować markę osobistą oraz markę liderki w biznesie?
  • W jaki sposób tworzyć i pielęgnować własny, biznesowy styl?
  • Jak skutecznie zarządzać wpływem, jaki nasz biznes wywiera na otoczenie oraz aktywnie włączyć się w proces tworzenia firm odpowiedzialnych społecznie?
  • Jak zapewnić stabilność i ciągłość własnego biznesu?
Administratorem podanych przez Panią danych osobowych jest Marquard Media Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-305), Aleje Jerozolimskie 142A.
Pani dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane w celu wyłonienia uczestników i organizacji warsztatów Women at Work, a także, w przypadku wyrażenia zgody, w celach marketingowych.
Pani dane osobowe będą udostępnianie podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa oraz podmiotom współpracującym przy organizacji warsztatów.
Posiada Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

* Skontaktujemy się wyłącznie z wybranymi uczestniczkami w celu dokonania ostatecznej rejestracji.