Reklama

Wystawa, którą musi zobaczyć każda miłośniczka mody i kina

,,Moda i kino. Kostiumy fimowe z kolekcji CeTA”

Wystawa, którą musi zobaczyć każda miłośniczka mody i kina źródło: instagram.com/radzka

,,Moda i kino. Kostiumy fimowe z kolekcji CeTA”

Magia kina działa niezmiennie. Nic dziwnego, w końcu filmy dostarczają nam emocji, uniesień, ale i czysto estetycznych doznań... modowych. Tak, bo kino i moda są ze sobą nierozłączne, nawet jeśli wydaje się Wam inaczej. Produkcje od zawsze stanowiły ciekawe źródło inspiracji. Po premierze filmu ,,Polowanie na muchy” każda młoda dziewczyna chciała mieć wielkie przeciwsłoneczne okulary Małgorzaty Braunek. Z kolei od aktorów z filmu ,,Wszystko na sprzedaż” można było uczyć się, jak stylowo nosić kożuchy. Siła filmowej mody wychodzi poza ekran...

 

 

Zamysłem kuratorki, znawczyni historii mody Małgorzaty Możdżyńskiej-Nawotki, jak sama mówi, ,,Jest stworzenie oprawy intelektualnej. Nobilitującej kostium nie tylko w sensie wizualnym, ale też pokazane dlaczego w tych poszczególnych filmach takie a nie inne decyzje kostiumografa były podejmowane”.

Wystawa pozbawia strój autorskiej anonimowości, przypomina aktorów, którzy z niego korzystali oraz pokazuje precyzje wykonania. Przedstawia niedocenianą rolę, jaką w filmie odgrywają kostiumy. Dlatego jeśli chcecie zobaczyć rzeczy, jakie nosili bohaterowie kultowych produkcji filmowych z okresu PRL-u musicie koniecznie wybrać się do Wrocławia. W Pawilonie Czterech Kopuł trwa wystawa ,,Moda i kino. Kostiumy filmowe z kolekcji CeTA”. To gratka dla tych, którzy kochają klasykę kina i modę.

Co zobaczymy na wrocławskiej wystawie?

Za projektami strojów kryją się wybitni kostiumografowie, których nazwiska nam mogą nic nie mówić, ale kostiumy znamy z kultowych polskich produkcji – duet Skarżyńskich, Barbara Ptak, Alicja Wasilewska, Janina Koźmińska. 

 

 

Look Zbigniewa Cybulskiego w ,,Popiele i diamencie” w reżyserii Andrzeja Wajdy przeszedł do historii kina. Chyba każdy kojarzy ten zestaw – dżinsy, żołnierska kurtka i ciemne okulary, Obok niego na wystawie znalazły się m.in. barwne kreacje z ,,Lalki” Wojciecha Hasa. Te to niekiedy prawdziwe dzieła sztuki. A może ciekawi Was historia, jaka kryje się za kostiumem Jolanty Umeckiej z filmu ,,Nóż w wodzie” w reżyserii Romana Polańskiego? 

 

 

Na ekspozycji zobaczymy 120 odrestaurowanych kreacji filmowych oraz wiele rekwizytów.  Zawdzięczamy je zbiorom dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych, czyli obecnego Centrum Technologii Audiowizualnych. Wystawa potrwa do 30 grudnia 2017 roku.

Reklama

Polecane wideo

Ulubione książki „starego Hollywood”

Lauren Bacall & Humphrey Bogart - „...
Lauren Bacall & Humphrey Bogart - „Melville Goodwin, USA”, aut. John P Marquand / fot. Getty Images
Reklama
Skomentuj

Podobne tematy

Zobacz również

Reklama
...zmienić imienia i nazwiska jak projektant Michael Kors?
Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP Harper's Bazaar
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata Harper's Bazaar,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!
×
Warsztaty Women at Work

Wypełnij Formularz zgłoszeniowy na Warsztaty Women at Work

Cykl Women at Work skierowany jest do kobiet prowadzących własne firmy oraz zajmujących kierownicze i zarządcze stanowiska w przedsiębiorstwach *

Zapraszamy na warsztaty, które pozwolą odpowiedzieć na pytania:

  • Jak zdefiniować pozycję i rolę kobiet w biznesie?
  • Jak komunikować markę osobistą oraz markę liderki w biznesie?
  • W jaki sposób tworzyć i pielęgnować własny, biznesowy styl?
  • Jak skutecznie zarządzać wpływem, jaki nasz biznes wywiera na otoczenie oraz aktywnie włączyć się w proces tworzenia firm odpowiedzialnych społecznie?
  • Jak zapewnić stabilność i ciągłość własnego biznesu?
Administratorem podanych przez Panią danych osobowych jest Marquard Media Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-305), Aleje Jerozolimskie 142A.
Pani dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane w celu wyłonienia uczestników i organizacji warsztatów Women at Work, a także, w przypadku wyrażenia zgody, w celach marketingowych.
Pani dane osobowe będą udostępnianie podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa oraz podmiotom współpracującym przy organizacji warsztatów.
Posiada Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

* Skontaktujemy się wyłącznie z wybranymi uczestniczkami w celu dokonania ostatecznej rejestracji.