Reklama

Dorota Kos: Biżuteria, która igra ze światłem

Czyli jak rzeźbiarka zamieniła drewno na złoto i srebro

Dorota Kos: Biżuteria, która igra ze światłem Biżuteria Dorota Kos / fot. Daria Szczygieł / modelka: Łucja Stefaniuk

„To stało się całkiem naturalnie”, mówi Dorota Kos, która po ukończeniu studiów na Wydziale Rzeźby gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych postanowiła zająć się… biżuterią. „W końcu bardziej niż skala liczą się proporcje i kompozycja”, zaznacza z uśmiechem. A ponieważ zawsze czuła słabość do miniatury, nie miała wątpliwości, co będzie robić. Doświadczenie zdobyte w trakcie nauki dodało tylko rozmachu jej twórczości i naprowadziło na nowatorskie rozwiązania. Dlatego też ozdób, które wyszły spod ręki Doroty Kos, nie sposób pomylić z jakąkolwiek inną biżuterią.

 

Najmodniejsza biżuteria na wiosnę-lato 2017

 

Projektantka po mistrzowsku porusza się między minimalizmem a dekoracyjnością, ale zarówno ascetyczne obrączki, jak i misterne bransoletki inspirowane polnymi kwiatami łączą subtelny charakter i szlachetność wykonania. Biżuteria jest wykonywana ręcznie z najwyższej jakości surowców – srebra i złota – nierzadko zdobionych szlachetnymi kamieniami: topazami, tanzanitami, rodolitami, rubinami, ametystami czy cyrkoniami o finezyjnych kształtach, choć na początku złotniczej kariery Dorota romansowała także z drewnem i bursztynem.Trudno się zresztą dziwić – w końcu mieszka i pracuje w Gdańsku. I jak podkreśla, to właśnie tu, „na obrzeżach miasta, nad morzem, gdzie życie toczy się swoim tempem, czyli bez pośpiechu”, powstają jej pierścionki, naszyjniki, bransoletki i kolczyki.

 

Minimalistyczna biżuteria od polskich marek i projektantów

 

Dorota Kos w swojej pracowni / fot. Monika Dętkoś

 

Wszystko zaczyna się od rysunku, a – trzeba przyznać – Dorota rysuje bardzo dużo. Na podstawie szkiców powstają modele z wosku, które po wytopieniu są następnie wykańczane w srebrze. W ciągu roku tworzy kilka kolekcji (każda po ok. 100 elementów), ale proces pracy nad nimi nigdy nie jest w pełni zakończony. „Czasem coś mnie inspiruje albo odkrywam nowe rozwiązania technologiczne, więc wracam do jakiejś kolekcji i ją rozbudowuję”, mówi, dodając, że bardzo lubi zmiany. Właśnie dlatego raz tworzy formy minimalistyczne, a innym razem eksperymentuje ze skomplikowanymi fakturami. To dzięki temu jej biżuteria fenomenalnie odbija światło, mieniąc się przy każdym ruchu noszącej ją osoby. Nieustająca inspiracją w tej kwestii jest natura. W każdej kolekcji (powstają regularnie od 2002 roku) można znaleźć motywy roślinne: płatki jabłoni, gałązki jagody leśnej, rumianek – a z każdą z nich wiążą się przyjemne wspomnienia. I gdy patrzy się na biżuterię Doroty Kos, to czuć. A jakie ozdoby ona sama nosi najchętniej? „To zależy od okazji i nastroju”, tłumaczy projektantka. „Na szczególne okazje wybieram kolczyki, na co dzień nie potrafię się rozstać z pierścionkami z kolekcji jagodowej. Mam też swoje talizmany – pierścionek z brylantem i ukochane kolczyki z pereł”, zdradza. A Wam, co podoba się najbardziej? Zajrzyjcie do naszej galerii, a z pewnością znajdziecie coś dla siebie. My jesteśmy pod wrażeniem!

 

Wszystko zaczyna się od rysunku... / fot. Dorota Kos

Reklama

Polecane wideo

Dorota Kos: Biżuteria, która igra ze światłem

Biżuteria Dorota Kos / fot. Daria S...
Biżuteria Dorota Kos / fot. Daria Szczygieł / modelka: Łucja Stefaniuk
Reklama
Skomentuj

Podobne tematy

Zobacz również

Reklama
...poznać życiorysu Simone de Beauvoir – francuskiej pisarki i feministki, która była licealną inspiracją dla Oli Rudnickiej?
Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP Harper's Bazaar
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata Harper's Bazaar,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!
×
Warsztaty Women at Work

Wypełnij Formularz zgłoszeniowy na Warsztaty Women at Work

Cykl Women at Work skierowany jest do kobiet prowadzących własne firmy oraz zajmujących kierownicze i zarządcze stanowiska w przedsiębiorstwach *

Zapraszamy na warsztaty, które pozwolą odpowiedzieć na pytania:

  • Jak zdefiniować pozycję i rolę kobiet w biznesie?
  • Jak komunikować markę osobistą oraz markę liderki w biznesie?
  • W jaki sposób tworzyć i pielęgnować własny, biznesowy styl?
  • Jak skutecznie zarządzać wpływem, jaki nasz biznes wywiera na otoczenie oraz aktywnie włączyć się w proces tworzenia firm odpowiedzialnych społecznie?
  • Jak zapewnić stabilność i ciągłość własnego biznesu?
Administratorem podanych przez Panią danych osobowych jest Marquard Media Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-305), Aleje Jerozolimskie 142A.
Pani dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane w celu wyłonienia uczestników i organizacji warsztatów Women at Work, a także, w przypadku wyrażenia zgody, w celach marketingowych.
Pani dane osobowe będą udostępnianie podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa oraz podmiotom współpracującym przy organizacji warsztatów.
Posiada Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

* Skontaktujemy się wyłącznie z wybranymi uczestniczkami w celu dokonania ostatecznej rejestracji.