Reklama

12 rzeczy, których nie wiecie o Louis Vuitton

Kim był założyciel marki?

12 rzeczy, których nie wiecie o Louis Vuitton źródło: public domain / Louis Vuitton

Kim był Louis Vuitton?

Louis Vuitton to jedna z tych marek, którą znają dosłownie wszyscy, Niezależnie od pochodzenia czy wieku. Charakterystyczne logo LV rozpoznawalne jest na całym świecie. Jednak niewiele osób wie, jak bogatą historią może się pochwalić ten francuski do mody. Kiedy został założony? Kim był sam Louis Vuitton? Czym zajmowała się przedtem rodzina Vuittonów? Poznajcie niezwykle ciekawą historię marki w kilkunastu punktach.

 

10 ciekawostek o Christianie Louboutinie

 

1. Założyciel marki Louis Vuitton urodził się 4 sierpnia 1821 roku w Anchay we wschodniej Francji.

 

2. Rodzice Louisa Vuittona byli prostymi ludźmi; ojciec był farmerem, a matka modystką. Niestety oboje zmarli, osierocając Louisa w bardzo młodym wieku.

 

3. Przyszły projektant w wieku 13 lat opuścił rodzinną miejscowość i wyruszył pieszo do Paryża. Był wtedy rok 1835, do stolicy Francji trafił w 1837 roku po dwuletniej tułaczce.

 

4. Rzemiosła uczył się u monsieura Marechala, znanego paryskiego producenta kufrów. Louis Vuitton bardzo szybko okazał się świetnym fachowcem i zyskał pewną sławę wśród paryskiej elity. 

 

5. Mając 33 lata, poślubił 17-letnią Clemence-Emilie Parriaux.

 

6. W wieku 37 lat zaprezentował światu prostokątny kufer z zaokrąglonymi kantami ozdobionymi okuciami. Model, który zrewolucjonizował ówczesne podróżowanie, znany jest do dzisiaj. 

 

7. Jego klientką była francuska cesarzowa Eugenia (małżonka Napoleona III), która była zachwycona jego projektami. To ona stała się mecenaską Vuittona i przedstawiła go ówczesnym wyższym sferom. 


fot. Getty Images

 

8. Zaprezentowany w 1930 roku model Speedy był pierwotnie niewielką torbą podróżną. Dopiero Audrey Hepburn zażyczyła sobie jego mniejszą wersję. Dziś to jedna z najpopularniejszych torebek na świecie.

 

9. Klasyczny model Alma od Louis Vuitton był jedną z ulubionych torebek Gabrielle Chanel. To również jedyna torebka marki innej niż Chanel, którą uznawała. 

 

10. Model worka Louis Vuitton Noé pierwotnie przeznaczony był do... przenoszenia (z klasą) butelek szampana.

 

11. Zabawne, że słynny monogram Louis Vuitton oraz szachownica Damier zostały stworzone po to, by uniknąć kopiowania projektów domu mody. Dzisiaj są one najczęściej podrabiane.

 

12. Louis Vuitton zmarł w wieku 70 lat.

Reklama

Polecane wideo

Kampania Louis Vuitton na jesień-zimę 2017/2018

Louis Vuitton, jesień-zima 2017/201...
Louis Vuitton, jesień-zima 2017/2018 / fot. Bruce Weber
Reklama
Skomentuj

Podobne tematy

Zobacz również

Reklama
...zostać z wykształcenia technikiem radiologiem jak modelka Amanda Murphy?
Reklama

Najnowsze artykuły

Reklama
×
Zarejestruj się w Klubie VIP Harper's Bazaar
Wstąp do Klubu VIP i otrzymuj najnowsze informacje ze świata Harper's Bazaar,
zniżki na zakupy oraz zaproszenia na wyjątkowe wydarzenia!
×
Warsztaty Women at Work

Wypełnij Formularz zgłoszeniowy na Warsztaty Women at Work

Cykl Women at Work skierowany jest do kobiet prowadzących własne firmy oraz zajmujących kierownicze i zarządcze stanowiska w przedsiębiorstwach *

Zapraszamy na warsztaty, które pozwolą odpowiedzieć na pytania:

  • Jak zdefiniować pozycję i rolę kobiet w biznesie?
  • Jak komunikować markę osobistą oraz markę liderki w biznesie?
  • W jaki sposób tworzyć i pielęgnować własny, biznesowy styl?
  • Jak skutecznie zarządzać wpływem, jaki nasz biznes wywiera na otoczenie oraz aktywnie włączyć się w proces tworzenia firm odpowiedzialnych społecznie?
  • Jak zapewnić stabilność i ciągłość własnego biznesu?
Administratorem podanych przez Panią danych osobowych jest Marquard Media Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-305), Aleje Jerozolimskie 142A.
Pani dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane w celu wyłonienia uczestników i organizacji warsztatów Women at Work, a także, w przypadku wyrażenia zgody, w celach marketingowych.
Pani dane osobowe będą udostępnianie podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa oraz podmiotom współpracującym przy organizacji warsztatów.
Posiada Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

* Skontaktujemy się wyłącznie z wybranymi uczestniczkami w celu dokonania ostatecznej rejestracji.