Meryl Streep zdenerwowała Donalda Trumpa
Meryl Streep odbiera nagrodę Cecila B. DeMille'a na gali Złotych Globów 2017 / fot. Getty Images

Gwiazdy

Meryl Streep zdenerwowała Donalda Trumpa

Mocne słowa gwiazdy podczas gali wręczenia Złotych Globów.
09.01.2017

Choć nie zagrała w filmie La La Land, który triumfował podczas gali wręczenia Złotych Globów 2017, to Meryl Streep stała się bohaterką wieczoru. I o niej jest teraz najgłośniej, zwłaszcza że na aktorkę rzucili się konserwatywni publicyści, a sam Donald Trump, komentując jej wystąpienie, powiedział, że tego właśnie mógł się spodziewać po „liberałach z aktorskiego środowiska”.

Witana owacjami na stojąco, aktorka odbierała nagrodę Cecila B. DeMille'a za „wybitny wkład w rozwój kultury i rozrywki”. Swojego kilkuminutowego przemówienia nie poświęciła jednak na standardowe podziękowania. Wykorzystała ten czas, by poruszyć tematy, które wielu obecnym na sali – ale i w Ameryce, i na całym świecie – leżą na sercu. „Wszyscy tu zgromadzeni należymy do najbardziej szkalowanej teraz części amerykańskiego społeczeństwa. Pomyślcie tylko: Hollywood, cudzoziemcy i prasa. Bo kim jesteśmy?” – pytała dalej Streep. „I czym jest w istocie Hollywood? To tylko zbiorowisko ludzi przybyłych z różnych miejsc”. Wielu wymieniła z nazwiska: „Viola (Davis, przyp. red.) przyszła na świat w chacie dzierżawców w Południowej Karolinie (...). Sarah Paulson urodziła się na Florydzie, a dorastała na Brooklynie, wychowywana przez samotną matkę. Sarah Jessica Parker jest jednym z siedmiorga czy ośmiorga rodzeństwa z Ohio. Amy Adams urodziła się w Vicenzy we Włoszech. Natalie Portman w Jerozolimie. Gdzie są ich metryki urodzenia?! Piękna Ruth Negga pochodzi z Addis Abeby w Etiopii, nominowana jest zaś za rolę dziewczyny z małego miasteczka w stanie Virginia. Ryan Gosling, jak wszyscy najmilsi ludzie, jest Kanadyjczykiem, a Dev Patel urodził się w Kenii, wychowywał w Londynie, i jest teraz tutaj, bo zagrał Hindusa dorastającego na Tasmanii. Hollywood jest pełne obcych i cudzoziemców. Jeśli wyrzucimy ich wszystkich z kraju, nie będzie co oglądać, oprócz footballu i mieszanych sztuk walki, które nie są sztuką”.

Choć słuchający przerywali Meryl Streep śmiechem i oklaskami, w kluczowym momencie przemówienia zapadła znacząca cisza. „W tym roku jedno aktorskie wykonanie mnie oszołomiło (...) Nie dlatego, że było dobre, nie było w nim nic dobrego. (...) Ale ludzie patrząc na to śmiali się i szczerzyli zęby. To był ten moment, gdy człowiek, który ma zasiąść w budzącym największy szacunek miejscu w naszym kraju, przedrzeźniał niepełnosprawnego dziennikarza. (...) Gdy to zobaczyłam, pękło mi serce. Wciąż nie mieści mi się to w głowie. Bo to nie był film! To było prawdziwe życie! Skłonność do upokarzania, kiedy jest prezentowana przez osobę publiczną, kogoś potężnego, sączy się w dół i staje się formą przyzwolenia, by inni postępowali tak samo. Brak szacunku rodzi brak szacunku. Przemoc inspiruje przemoc. Kiedy potężni używają swojej pozycji, by tyranizować innych, wszyscy na tym tracimy”.

Aktorka podkreśliła też rolę dziennikarzy: „Wzywam wszystkich ludzi Hollywood, by wsparli mnie w walce o ochronę mediów i dziennikarzy. Musimy ich chronić, bo niedługo będą nam potrzebne osoby rzetelne i odważne, które nie boją się mówić prawdy, nawet wtedy, gdy jest ona niewygodna”. Aktorzy też jej zdaniem mają w dzisiejszych czasach ważną rolę do odegrania: „Jedyną pracą aktora jest otwierać drzwi do życia ludzi, którzy są różni od nas, i pozwolić innym poczuć, co ci ludzie czują”.

Na zakończenie Meryl Streep przypomniała zmarłą Carrie Fischer: „Moja przyjaciółka, nieodżałowana Księżniczka Leia, powiedziała mi pewnego razu: Weź swoje złamane serce i zrób z tego sztukę.” Jeśli wszyscy obecni na tegorocznych Złotych Globach przyjmą te słowa za swoje motto, 2017 rok może być pełen arcydzieł.

Zobacz także: Siedem rzeczy, które robiła Meryl Streep, by stać się genialną aktorką!

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo