12 faktów o Helenie Rubinstein, których nie znacie
fot. Getty Images

Gwiazdy

12 faktów o Helenie Rubinstein, których nie znacie

Jaka była ta urodzona w Polsce twórczyni kosmetycznego imperium?
29.12.2017

Kim była Helena Rubinstein?

Wizjonerka i twórczyni wielkiego imperium kosmetycznego uznawana jest za jedną z najbogatszych kobiet w historii. Pierwszą milionerkę, która fortunę zdobyła od zera. Jej kosmetyki cieszą się ogromnym uznanie, a ona sama przeszła do historii jako wielka kobieta, mimo że była dość nikczemnego wzrostu. Urodzona na krakowskim Kazimierzu Helena zrobiła ogromną karierę i z dumą możemy mówić, że była Polką żydowskiego pochodzenia. 

Helena Rubinstein była niezwykle ciekawą osobowością, dlatego z przyjemnością zdradzimy Wam kilka faktów o jej życiu. Te na pewno sprawią, że będziecie nią równie zafascynowane, co my.

 

1. Helena Rubinstein urodziła się jako Chaja Rubinstein w Krakowie w ubogiej rodzinie żydowskiej. Miała siedmioro rodzeństwa.

2. Była dość niska, miała zaledwie 147 wzrostu. Charakteryzowała ją jednak niezwykle piękna, jasna karnacja i nieskazitelna cera – to właśnie ona była swoją pierwszą ambasadorką.

3. W 1900 roku, w wieku 28 lat wyemigrowała z Polski do rodziny w Wiedniu, stamtąd dwa lata później pojechała do Genui, by stamtąd na statku „Prinz Regent Luitpold” popłynąć do Australii.

4. Podstawowym składnikiem jej pierwszego kremu Crème Valaze była lanolina. Rubinstein naturalny zapach lanoliny ukrywała pod nutami lilii wodnych, sosnowej kory i lawendy. A na etykiecie widniał napis, że składniki pochodzą z egzotycznych dla Australijczyków Karpat. 

5. Po odniesionym sukcesie w Australii przyszedł czas na Wielką Brytanię. Helena Rubinstein z lepszym angielskimi i stu tysiącami dolarów na koncie wróciła do Europy.

6. W 1908 roku wyszła za mąż za amerykańskiego dziennikarz polskiego pochodzenia Edwarda Williama Titusa. Miała z nim dwoje dzieci. 

 

fot. Getty Images

 

7. Helena Rubinstein założyła jedną z pierwszych firm kosmetycznych na świecie.

8. Po wybuchu I wojny światowej, wraz z rodziną przeprowadziła się do Nowego Jorku. W USA jej największą rywalką była inna wielka kobieta i businesswomen Elizabeth Arden.

9. Po rozwodzie z Titusem, Helena wyszła ponownie za mąż. Tym razem za gruzińskiego księcia Artchila Gourielli-Tchkonia. Ona sama przedstawiała się jako Helena, księżna Gourielli.

10. W 1928 roku swoje kosmetyczne imperium sprzedała Lehman Brothers za ok. 88 milionów dolarów.

11. Jej ulubionym powiedzeniem było, „Nie ma brzydkich kobiet, są tylko leniwe”.

12. Helena Rubinstein zmarła w wieku 92 lat na nowojorskim Manhattanie.

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo