W Szwajcarii powstaje muzeum sztuki współczesnej Grażyny Kulczyk
Grażyna Kulczyk / fot. Adam Pluciński / materiały prasowe

W Szwajcarii powstaje muzeum sztuki współczesnej Grażyny Kulczyk

Otwarcie planowane jest zimą 2017 roku w alpejskiej miejscowości turystycznej Susch.
08.11.2016

Jeśli zastanawiacie się, dokąd w przyszłym roku wybrać się na narty, polecamy St. Moritz. Zwłaszcza jeśli lubicie sztukę współczesną. Nieopodal, w malowniczej miejscowości Susch, z inicjatywy (i dzięki środkom finansowym) Grażyny Kulczyk stanie bowiem wyjątkowe muzeum. Celem placówki ma być „wspieranie dialogu między sztuką powstającą w Europie Środkowo-Wschodniej a szeroko rozumianym Zachodem”, w tym promocja polskich artystów za granicą. Na ponad 1900 m² powierzchni szczególne miejsce zajmą prace Mirosława Bałki, Izabelli Gustowskiej, Jarosława Kozłowskiego, Agnieszki Kurant, Zofii Kulik, Joanny Rajkowskiej, Pauliny Ołowskiej, Moniki Sosnowskiej, Piotra Uklańskiego oraz innych wybitnych rodzimych twórców. Będzie także biblioteka, sala wykładowa i performatywna. Placówka ma stać się bowiem czymś więcej niż muzeum. „Koncepcja polega na łączeniu przestrzeni wystawowej ze studiem artysty: to miejsce, w którym można będzie oglądać i reinterpretować narracje historii sztuki oraz tworzyć nowe dzieła sztuki współczesnej” – dowiadujemy się.

Na dzieło sztuki zapowiada się już sam budynek Muzeum Susch. Grażyna Kulczyk na siedzibę zaadaptowała bowiem wtopiony w górski krajobraz XIX-wieczny browar. Za projekt jego rewitalizacji odpowiadają szwajcarscy architekci Lukas Voellmy i Chasper Schmidlin.

Cieniem na informacji kładzie się jedynie fakt, że do muzeum mogliśmy mieć znacznie bliżej. Początkowo Grażyna Kulczyk planowała otworzyć je w Warszawie. Nie udało się jej jednak porozumieć w tej kwestii z władzami miasta.

Zobacz także: 5 wystaw o modzie, jakich nie można przegapić!

 

Rzeźba Moniki Sosnowskiej z kolekcji Grażyny Kulczyk / fot. materiały prasowe

Miejscowość Susch / fot. Chesmer Schmidlin

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie