Czytanie książek wzbogaca
Karlie Kloss w kampanii kolekcji Stella McCartney na jesień 2016 / fot. materiały prasowe

Kultura

Czytanie książek wzbogaca

Dosłownie!
03.01.2017

Kiedy natknęliśmy się w sieci na te badania, od razu zaczęliśmy przypominać sobie wszystkie książki, które zawzięcie pochłanialiśmy w dzieciństwie. Z raportu opublikowanego na łamach Economic Journal, periodyku Królewskiego Towarzystwa Ekonomicznego, ukazującego się od 1891 r. wynika niezbicie, że pozytywny wpływ tych lektur odczuwamy dopiero po latach, ale za to jak! Okazuje się bowiem, że osoby, które w dzieciństwie przeczytały więcej niż 10 książek, w dorosłym życiu zarabiają... o 21% więcej niż ci, którzy tego nie zrobili.

O korzyściach płynących z lektury pisaliśmy już wielokrotnie, między innymi tutaj. Pod uwagę braliśmy nasze zdrowie i zmniejszenie poziomu stresu, wydłużenie życia, lepszą pamięć, koncentrację i dobry sen. Badania z Economic Journal nie pozostawiają jednak wątpliwości, że czytając czerpiemy również bardzo wymierne korzyści.

Na potrzeby eksperymentu włoscy naukowcy przepytali ponad 6000 Europejczyków w wieku od 60 do 96 lat. Wzięto pod uwagę przebiegi ich karier oraz liczbę książek w domowej bibliotece.

Zobacz także: Czytamy non stop - najlepsze książki na zimowe wieczory!

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo