Scarlett O'Hara jest tylko jedna. Wspominamy kultowe „Przeminęło z Wiatrem”
fot. Getty Images

Scarlett O'Hara jest tylko jedna. Wspominamy kultowe „Przeminęło z Wiatrem”

Ponadczasowa postać i kreacja, która do dziś jest wspominana
20.07.2017

Margaret Mitchell stworzyła amerykańską epopeję, która w 1939 roku została zekranizowana z ogromnym jak na owe czasy rozmachem. „Przeminęło z wiatrem” to niepowtarzalny Clark Gable i nieznośna Vivien Leigh, której kreacja zapada w pamięć. W końcu Scarlett O'Hara jest tylko jedna. 

Vivien Leigh i jej legenda

W lipcu bieżącego roku obchodzimy 50. rocznicę śmierci jednej z największych aktorek w historii Hollywood. W związku z tym pod koniec września w londyńskim Sotheby's odbędzie się niezwykła aukcja przedmiotów należących niegdyś do aktorki. Obok biżuterii i ubrań będzie można wylicytować m.in. jej prywatną kopię dzieła Margaret Mitchell z dedykacją autorki, a także scenariusz „Przeminęło z wiatrem”, który był własnością Leigh. Wartość aukcji szacowana jest na ponad 100 tys. funtów. Nic dziwnego, w końcu Vivien Leigh jest ikoną stylu.

 

Kultowe francuskie filmy, które warto obejrzeć chociaż raz w życiu

 

Leigh uważano za jedną z najpiękniejszych aktorek swoich czasów, jednak jej życie – jak często bywa z gwiazdami amerykańskiego kina – obfitowało w tragedie i niepowodzenia. Wielu uznawało, że jej wybitna uroda przysłania kunszt aktorski. Ale i tak nagrodzono ją aż dwoma Oscarami. Choć ma na koncie wiele znaczących ról, wszyscy pamiętamy ją jako Scarlett O'Harę (a raczej: Katie Scarlett O'Hara-Hamilton-Kennedy-Butler), która do dzisiaj jest przykładem kobiecej siły, nowoczesności i bezkompromisowości.

Ciekawostki, ciekawostki...


Kadr z filmu „Przeminęło z Wiatrem” / fot. Getty Images

 

Niewiele osób wie, że Vivien Leigh wcale nie miała zagrać głównej roli w „Przeminęło z wiatrem”. Wcześniej musiała pokonać 1400 aktorek, które pragnęły wcielić się w postać Scarlett. 

Film był jednym z najdroższych w produkcji, ale też należy do największych sukcesów w historii kina (zdobył 12 statuetek Oscara). W związku z jego premierą w 1939 roku gubernator stanu Georgia (tam właśnie umiejscowiona była fabuła powieści) ustanowił trzydniowe święto. Dzisiaj jest to już nie do pomyślenia. 

 

13 najbardziej kultowych filmów z modą w tle

 

Mimo że film trwa ponad trzy godziny, bardzo często powtarzany jest w telewizji. Clark Gable w roli Rhetta Butlera i Vivien Leigh jako Scarlett O'Hara – tego duetu, tych kreacji, tego melodramatyzmu nie da się powtórzyć ;-)

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie