4 zaskakujące fakty, których nie wiedziałyście o Jane Austen
Portret Jane Austen / fot. Getty Images

Kultura

4 zaskakujące fakty, których nie wiedziałyście o Jane Austen

Z okazji 200. rocznicy śmierci odkrywamy nieznane fakty o słynnej powieściopisarce
23.07.2017

Tajemnicza Jane

Chyba każda z nas przeczytała z wypiekami na twarzy chociaż jedną powieść brytyjskiej pisarki, zgłębiając życie wyższych sfer. Do najsłynniejszych powieści Jane Austen, które powstały pod koniec osiemnastego wieku, zaliczają się Rozważna i romantyczna oraz Duma i uprzedzenie. Książki jej autorstwa doczekały się licznych ekranizacji, zarówno kinowych jak i telewizyjnych, a ona sama uznawana jest za jedną z najwybitniejszych angielskich powieściopisarek.

 

8 książek, które warto przeczytać tego lata. 

 

Niestety, o życiu prywatnym rozpisującej się o obyczajach, miłosnych perypetiach i problemach społecznych Jane Austen wiemy niewiele. Pisarka nigdy nie wyszła za mąż, a o jej nielicznych romansach krążą niedoprecyzowane pogłoski. Zmarła młodo, bo w wieku 41 lat, prawdopodobnie z powodu choroby Addisona. Poznajcie kilka zaskakujących faktów o legendarnej autorce.

 

1. Była rebeliantką

Rozważną i romantyczną, czyli pierwszą powieść Austen, opublikowano, kiedy pisarka miała 35 lat. Jednak tworzyła już od 11. roku życia, pisząc krótkie sztuki. Jej wcześniejsze postacie różnią się od tych ze słynnych powieści: to nastolatki, którym zdarzało się nadużywać wina i podkradać sobie chłopaków, a nawet wszczynać niegroźne bójki.

 

2. Mogłaby zrobić karierę w modelingu

Miała do tego wszelkie predyspozycje. Była wysoka i szczuplejsza od samej Kate Moss! Jej rozmiar wahał się między 32 a 34.

 

3. Uwielbiała wielkie miasta

Na podstawie akcji jej powieści można wnioskować, że według Jane życie na wsi było spokojne, a miasto było siedliskiem zepsucia. Okazuje się, że w rzeczywistości Austen była miłośniczką wielkomiejskich klimatów. Uwielbiała wpadać do Londynu, odwiedzać ulubione sklepy i długo spacerować po ulicach.

 

4. Kochała teatr

A życie aktorów występujących w ulubionych sztukach śledziła z takim zainteresowaniem, jakim dzisiaj obdarza się celebrytów. Wolała komedie od dramatów, a jej ulubionym aktorem był Edmund Kean, słynący z nowatorskiej gry postaci ze sztuk Szekspira.

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo