Najbardziej stylowe filmy z Jane Birkin, które musisz zobaczyć
fot. Getty Images

Kultura

Najbardziej stylowe filmy z Jane Birkin, które musisz zobaczyć

Klasyki kina, które warto obejrzeć chociaż raz w życiu
01.10.2017

Kultowe filmy z Jane Birkin

Dziś 70-letnia Jane Birkin już może nie zachwyca aż tak jak kilka dekad temu. Teraz westchnienia kierowane są raczej w stronę jej córek, które – jak mama – mają to coś. Charlotte Gainsbourg czy Lou Doillon, bo o nich tu mowa, podobnie jak Jane Birkin, nie są klasycznymi pięknościami, jednak swoim stylem, klasą, urokiem, ale przede wszystkim oryginalnością zjednują sobie publiczność. 

 

 fot. Getty Images

Uroda przemija, jednak dorobek artystyczny zostaje na zawsze. Tak właśnie jest w przypadku Jane Birkin. Niestety, zbyt wiele osób kojarzy aktorkę i piosenkarkę jedynie jako imienniczkę kultowej torebki Hermès Birkin. By to zmienić, przedstawiamy Wam kilka obowiązkowych pozycji filmowych, dzięki którym poszerzycie swoje horyzonty, a do tego zrozumiecie, czemu Jane stała się ikoną stylu. 

 

10 rzeczy, które warto wiedzieć o torebce Birkin

Jane Birkin na ekranach kin

Swoją listę zaczynamy od „Powiększenia” Michelangelo Antonioniego, jej ekranowego debiutu. Młodziutka, 20-letnia Jane zagrała modelkę, która pragnie być muzą wielkiego fotografa. Film  opiera się na wątku kryminalnym, niemniej kreacja (przynajmniej ta wizualna) Birkin jest niezwykła. Dwa lata później zagrała w „Wonderwall”, który opisywał psychodeliczną kulturę lat 60. Film z muzyką George'a Harrisona miał premierę na festiwalu w Cannes i również zapisał się w historii kinematografii. 

Następnie musimy wspomnieć o filmie „Slogan”, w którym po raz pierwszy widzimy duet Jane Birkin – Serge Gainsbourg. Duet, który pasował do siebie na ekranie i poza nim. W „Basenie” oglądamy ją za to u boku Alana Delona, w pięknych okolicznościach przyrody i... boskich strojach kąpielowych.

 

  fot. Getty Images

Na naszej liście znalazł się również „Trop Jolies Pour Etre Honnêtes”, czyli pierwowzór „Seksu w wielkim mieście”. Naszą listę zamyka coś może mało efektownego kinowo, ale niezwykle stylowego – rolą w ekranizacji powieści Agathy Christie z Herkulesem Poirotem „Zło czai się wszędzie”. Postać Christine Redfern to kwintesencja mody resort lub cruise. Jeśli wakacje, to… tylko w tym stylu. 

Zajrzyjcie do naszej galerii i zobaczcie najbardziej stylowe filmy z Jane Birkin:

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo