Jak Wallis Simpson nakłoniła króla Edwarda VIII do abdykacji?
fot. Getty Images

Kultura

Jak Wallis Simpson nakłoniła króla Edwarda VIII do abdykacji?

Rozwódka nie mogła wyjść za następcę tronu Wielkiej Brytanii
30.11.2017

Najsłynniejszy skandal rodziny królewskiej w historii

Wiosną przyszłego roku dojdzie do historycznego wydarzenia. Czarnoskóra Amerykanka po rozwodzie wyjdzie za mąż za młodszego od siebie księcia Harry'ego. Kiedyś świat wyglądał inaczej. Jego dziadek wujeczny król Edward VIII ustąpił z tronu dla miłości. Bowiem jako król Wielkiej Brytanii nie mógł ożenić się ze swoją ukochaną Wallis Simpson, która miała za sobą dwa rozwody. Kim była kobieta, dla której Edward zrezygnował z tronu i wybrał drogę wygnania?

 

5 skandali brytyjskiej rodziny królewskiej

 

Bessie Wallis Warfield urodziła się w bogatej rodzinie w Blue Ridge Summit w stanie Pensylwania. Dzięki koneksjom i pieniądzom ukończyła prestiżową szkołę dla dziewcząt i wkroczyła do świata wyższych sfer. Mimo, że nie należała do klasycznych piękności, podobno miała w sobie to coś, które nie tylko zjednywało jej ludzi, ale i sprawiało, że była niezwykle atrakcyjna. Była it-girl ówczesnych czasów.

 


22 letnia Wallis Simpson / fot. Getty Images

  

Wallis Simpson po raz pierwszy poznała księcia Edwarda będąc już po pierwszym rozwodzie, jednak wciąż będąc zamężną z Ernestem Aldrichem Simpsonem. Przyszłych małżonków w 1931 roku poznała ze sobą Lady Furness, która w tamtym czasie była kochanką brytyjskiego arystokraty. Szybko jednak Edward zastąpił ją nową kochanką – Wallis Simpson. Nie przeszkadzał im fakt, że ta ma męża. 

Ich romans trwa 5 lat, gdy świat obiegła wiadomość o śmierci króla Jerzego V. Fakt ten sprawił, że tytuł króla Wielkiej Brytanii otrzymał Edward. Jednak jako król nie mógł ożenić się z kobietą po rozwodzie, której mężowie wciąż żyli. Mimo poszukiwania luk prawnych nie udało się. W 1936 roku Król Edward VIII podjął decyzję o abdykacji zaledwie w kilka miesięcy po objęciu tronu. A gdy w 1937 roku drugi rozwód Wallis Simpson doszedł do skutku, książę Edward bez przeszkód mógł poślubić swoją wieloletnią kochankę. Ta otrzymała tytuł księżnej Windsoru. 

 

Wallis Simpson i książę Edward / fot. Getty Images

 

Miłość ponad wszystko

Para żyła szczęśliwie aż do 1972 roku, kiedy to książę Edward zmarł po długiej walce z rakiem. W 1986 roku Wallis dołączyła do swojego ukochanego. Została pochowana obok niego na cmentarzu Frogmore w Windsorze. 

Mimo wielkiego skandalu, który zatrząsł światem, dziś pamiętana jest jako niezwykle stylowa i nowoczesna kobieta. A historia jej życia pokazuje, że prawdziwa miłość jest w stanie przezwyciężyć wszystko. 

 

Wallis Simpson i książę Edward / fot. Getty Images

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo