Wystawa Wojciecha Fangora pod patronatem BAZAAR
fot. materiały prasowe

Wystawa Wojciecha Fangora pod patronatem BAZAAR

Zapraszamy na wyjątkowe doznanie artystyczne
25.05.2018

Wystawa „FANGOR: Poza płaszczyzną wizualną” 

Obrazy – ikony jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich artystów, Wojciecha Fangora, zostały zaprezentowane w przestrzeni 42 piętra apartamentowca Cosmopolitan w Warszawie. Harper's Bazaar Polska miał zaszczyt objąć patronatem to wyjątkowe wydarzenie. 

W czwartkowy wieczór odbył się uroczysty wernisaż, na którym pojawili się m.in. Marek Kondrat, Katarzyna Sokołowska, Radzimir Dębski czy Hubert Urbański. Wystawę Wojciecha Fangora zorganizowano w 60 rocznicę powstania przełomowej instalacji artysty „Studium Przestrzeni”.

 


Wernisaż wystawy / fot. materiały prasowe 

 

Na wystawie prezentowane są głównie obrazy z lat 60. i 70., czyli najważniejszego okresu twórczości Wojciecha Fangora, w których powstawały wielobarwne, abstrakcyjne kompozycje budowane z okręgów, fal oraz amorficznych kształtów. Idea, która przyświecała organizatorom wystawy, to pokazanie dzieł artysty w sposób, w jaki on sam chciał je prezentować. Obrazy nawiązują dialog z otaczającą je przestrzenią, także tą, widzianą z okien 42 piętra Cosmopolitan, „Ideą Wojciecha Fangora, którą w pełni wyraził w Studium Przestrzeni, było stworzenie obszaru wzajemnie przenikających się energii płócien. Obrazy prezentowane bez ram, ustawione prostopadle do siebie, wchodziły w interakcję ze sobą nawzajem, ale i z widzem, który wkraczając w obręb dzieła sztuki, stawał się jego integralną częścią”, mówi kuratorka wystawy Katarzyna Wąs.

 


fot. materiały prasowe

 

Wojciech Fangor, to obok Magdaleny Abakanowicz, Romana Opałki i Tadeusza Kantora, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. Jest uznawany za twórcę „polskiej szkoły plakatu”, był także autorem pierwszej na świecie instalacji przestrzennej zatytułowanej „Studium Przestrzeni” przygotowanej wraz ze Stanisławem Zamecznikiem. Drogę do oszałamiającej kariery otworzyła mu słynna wystawa z 1965 roku – „Responsive Eye" w nowojorskiej MoMA. Pięć lat później artysta – jako jedyny dotychczas Polak – miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.

 W Polsce jego dzieła są obecnie niesłychanie popularne, cieszą się również wielkim zainteresowaniem kolekcjonerów na rynkach światowych. W ubiegłym roku ceny jego dzieł przekroczyły poziom miliona złotych.

 


fot. materiały prasowe

„Ta wystawa robi niezwykłe wrażenie, bo tak jak chciał Wojciech Fangor, jego wielobarwne abstrakcyjne kompozycje wchodzą tu w dialog z przestrzenią. W tym przypadku owa przestrzeń to zapierający dech w piersiach widok na Warszawę, widzianą z okien 42. ”, komentuje Anna Zaleska, redaktor naczelna Harper's Bazaar Polska.

Wystawie towarzyszy premiera albumu Wojciecha Fangora „Color and Space” przygotowanego przez wydawnictwo Skira. To pierwsza, międzynarodowa publikacja o artyście. Uroczysta premiera i spotkanie z autorką książki Magdaleną Dąbrowski, miało miejsce w warszawskiej Desie Unicum 16 maja.

Obrazy Wojciecha Fangora będzie można podziwiać na 42 piętrze Cosmopolitan od 26 maja do 1 lipca w każdą sobotę i niedzielę między godz. 14 a 19. Wstęp bezpłatny.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie