Już jutro rusza najważniejszy festiwal filmowy w Polsce
fot. Mateusz Ochocki

Już jutro rusza najważniejszy festiwal filmowy w Polsce

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych tradycyjnie odbędzie się w Gdyni – w dniach 17-22 września
16.09.2018

W Gdyni rozpoczyna się święto polskiego kina

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to nie tylko przegląd najnowszych polskich produkcji, ale i niekończące się dyskusje o tym, co w kinie najważniejsze. A także wielki świat - gwiazdy ekranu, wspaniałe kreacje, magiczny nastrój Festiwalu i jego kulis. Czego zwieńczeniem jest Gala Finałowa. W szpalerze fanów i fotoreporterów, w blasku fleszy, twórcy wszystkich konkursowych filmów zmierzają do Teatru Muzycznego, gdzie mają usłyszeć werdykt jurorów. Podobnie jak na gali oscarowej najważniejsze nagrody wręczane są przez starannie wybranych twórców polskiego kina i ważne postaci. Moment przed ogłoszeniem laureata najważniejszej nagrody, Złotych Lwów dla najlepszego filmu, zawsze jest niesamowicie ekscytujący.

fot. Anna Rezulak

Zwłaszcza,  że Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. W tym roku do Konkursu Głównego FPFF zakwalifikowało się 16 filmów; w tym m.in. „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego czy „Twarz” w Małgorzaty Szumowskiej. Osiem filmów z Konkursu Głównego będzie miało polską premierę. W ramach Konkursu Filmów Krótkometrażowych zobaczymy 26 filmów. 

Przed rokiem w Gdyni triumfował debiutant, Piotr Domalewski, który ujął jurorów i publiczność filmem „Cicha noc”. W tym roku w Konkursie Głównym zmierzą się doświadczeni reżyserzy. Swoje nowe filmy, oprócz Małgorzaty Szumowskiej i Pawła Pawlikowskiego pokażą między innymi również: Krzysztof Zanussi, Filip Bajon, Janusz Kondratiuk, Marek Koterski, Jan Jakub Kolski, Wojciech Smarzowski. Wiele z nich ma swoją premierę właśnie w Gdyni. Zapowiada się bardzo ciekawie!

Festiwal rozpocznie się w poniedziałek 17 września projekcją filmu "Kamerdyner" z Marianną Zydek w roli głównej.  Wywiad z aktorką już niebawem przeczytacie na lamach Harper's Bazaar - na łamach wydania październikowego.

Już po raz drugi partnerem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jest marka Dr Irena Eris.

fot. Anna Rezulak

 

Więcej informacji o Festiwalu znajdziecie
na oficjalnej stronie wydarzenia: www.festiwalgdynia.pl

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie