Zaskakujący finał historii obrazu Banksy'ego
„Dziewczynka z balonikiem” Banksy'ego / fot. Getty Images

Zaskakujący finał historii obrazu Banksy'ego

Znów jesteśmy w szoku!
12.10.2018

Wy też nie mogłyście uwierzyć, w to, co w miniony weekend stało się w domu aukcyjnym Sotheby's? Ulubione dzieło sztuki Brytyjczyków Dziewczynka z balonikiem Banksy'ego – a raczej jego nowa wersja – z londyńskiej ściany w 2014 roku przeniesiona na płótno, po tym, jak zostało wystawione na aukcji i sprzedane za kwotę 1,4 miliona dolarów, wraz z ostatnim uderzeniem młotka uległo samounicestwieniu!

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

. "The urge to destroy is also a creative urge" - Picasso

Post udostępniony przez Banksy (@banksy)

Oczywiście przy drobnej pomocy samego artysty, który przyznał się do wmontowania w ramy obrazu specjalnej niszczarki – właśnie na wypadek, gdyby kiedykolwiek dzieło miało trafić na aukcję. No cóż, nigdy nie krył swojego poczucia humoru i dystansu do tego, co robi (nigdy też nie chciał zarabiać na swoich pracach). Komentując zdarzenie na swoim instagramowym profilu, przytoczył słowa Picassa „Chęć zniszczenia jest także twórczą potrzebą”.

Zniszczona „Dziewczynka z balonikiem” Banksy'ego i tak zostanie kupiona

Najwyraźniej do podobnych wniosków doszła osoba, która kupiła „Dziewczynkę z balonikiem” – kolekcjonerka sztuki z Europy i stała klientka Sotheby's. Wczoraj wieczorem (także za pośrednictwem Instagrama) dom aukcyjny ogłosił bowiem, że nie zamierza ona wycofać się z transakcji, zapłaci także wcześniej ustaloną kwotę. „Love is in the Bin (z ang. „Miłość jest w koszu”), bo taki nowy tytuł otrzymało dzieło, to pierwsze dzieło sztuki, które powstało w naszych murach na żywo podczas aukcji” – czytamy pod przedstawiającym je zdjęciem.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

We are pleased to announce that the winning bidder on @Banksy’s ‘Girl with Balloon’ last Friday night in London has confirmed their decision to acquire the new work that was created in our salesroom. Newly titled ‘Love is in the Bin’, the piece has become the first artwork in history to have been created live during an auction. The buyer, a female European collector and a long-standing client of Sotheby’s, is proceeding with the purchase at the same price as was achieved in the room on the night. ‘Love is in the Bin’ will be on view to the public in Sotheby’s New Bond Street galleries in #London on Saturday and Sunday 13th and 14th October from noon until 5pm. Final entry to the galleries at 4.40pm. #LoveIsInTheBin #SothebysContemporary #Banksy

Post udostępniony przez Sotheby's (@sothebys)

I trudno się z tym nie zgodzić. Wygląda więc na to, że jego nowa właścicielka kiedyś będzie mogła jeszcze na nim zarobić. Jeśli chcecie na własne oczy zobaczyć pracę, która , choć w opłakanym stanie, przejdzie do historii, jeszcze macie szansę. Dzieło będzie można oglądać przez weekend (13-14 października) od północy do piątej po południu w galerii domu aukcyjnego. Chyba, że znów coś nas zaskoczy...

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie