Sukienka Coco Chanel, rękawiczki Elsy Schiaparelli... Tej wystawy nie można przegapić!
fot. z archiwum Muzeum w Gliwicach

Sukienka Coco Chanel, rękawiczki Elsy Schiaparelli... Tej wystawy nie można przegapić!

„Kobieta dwudziestolecia. Ubiory damskie z lat 20. i 30. XX w. z kolekcji Adama Leja” – od dziś w Muzeum w Gliwicach.
09.11.2018

Jeśli z sentymentem wspominacie elegancję lat 20. i 30., nie możecie przegapić wystawy, którą od 10 listopada 2018 do 27 stycznia 2019 roku będzie można oglądać w Muzeum w Gliwicach (dziś odbędzie się jej wernisaż). „Kobieta dwudziestolecia. Ubiory damskie z lat 20. i 30. XX wieku z kolekcji Adama Leja”, jak sama nazwa wskazuje, przybliża wizerunek kobiety z epoki – coraz bardziej wyemancypowanej, posiadającej prawa wyborcze, prowadzącej aktywny tryb życia, ale i nie stroniącej od uroczystych gali. Jednocześnie punktując różnice w stylu dwóch dekad, które często są ze sobą łączone. Ubrania i dodatki, pochodzą z archiwum Adama Leja, historyka sztuki, którego kolekcja kostiumów haute couture jest jedną z najbardziej imponujących w Europie. 

fot. materiały prasowe 

Wystawa „Kobieta dwudziestolecia. Ubiory damskie z lat 20. i 30. XX wieku z kolekcji Adama Leja”

„Wszystko zaczęło się właśnie od sukni wieczorowych z lat 20.” – zdradził w rozmowie z nami Adam Leja. „Zafascynowała mnie ich prosta forma, przypominająca trochę wydłużony T-shirt, która stała się idealnym tłem do bogatych zdobień: koralików, haftów, srebrnych i złotych nici” – wytłumaczył. Możecie być więc pewne, że na wystawie kreacji nie zabraknie. Co jeszcze będzie można zobaczyć? Wśród prawdziwych perełek znajdzie się choćby sukienka Coco Chanel z lat 30. („w porównaniu z innymi prosta, a jednak bije je na głowę pod względem elegancji” – zapewnił kolekcjoner). Zobaczymy rękawiczki największej rywalki Coco, Elsy Shiaparelli (pochodzące z jej prywatnej garderoby) oraz... zdjęcie Poli Negri z odręcznym podpisem gwiazdy.  

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe 

Młody fotograf udowadnia, że jazda tramwajem może być sztuką.

Ciekawostka? Eksponaty, które podziwiać będzie można we wnętrzach XIX-wiecznej Willi Caro, nie będą ułożone chronologicznie. Porządek wyznaczy... rytm dnia. W pierwszej sali obejrzymy więc stroje nocne oraz bieliznę. A także piżamy, które wcale nie służyły do spania lecz do... zadawania szyku w nadmorskich kurortach. Pojawią się również kostiumy kąpielowe. Z plaży przeniesiemy się na gliwickie ulice (wystawa osadzona jest w historii miasta), a później bal w jednym z tamtejszych hoteli. Obok wieczorowych kreacji zobaczymy więc biżuterię i akcesoria. A na koniec – suknie ślubne („W końcu na balu, przy odrobinie szczęścia, panny poznawały swoich przyszłych mężów – żartuje Leja). To inspiracja najlepszymi pokazami mody.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie