Książki, które warto przeczytać tej zimy
kolaż: redakcja

Książki, które warto przeczytać tej zimy

Poleca redaktor naczelna Anna Zaleska.
05.01.2019

Dlaczego by nie spędzić tej zimy z Kurtem Vonnegutem, czytając codziennie jedno z ponad stu opowiadań ze zbioru Opowiadania wszystkie? Zebrane wokół tematów: kobiety, miłość, sława i fortuna czy zachowanie, powstały w latach 50., gdy pisarze wierzyli, że rolą literatury jest mówić, co jest szlachetne, a co złe, jak powinniśmy postępować i co to znaczy godne życie. Bardzo odświeżająca lektura w czasach szalejącego relatywizmu (wyd. Albatros).

13 modowych hitów, które muszą się znaleźć w waszej biblioteczce.

Dlaczego zabiłam moją najlepszą przyjaciółkę – wbrew tytułowi powieść greckiej pisarki Amandy Michalopoulou nie jest kryminałem, choć tajemnica nie pozwala odłożyć tej książki do ostatniej strony. Historia toksycznej przyjaźni dwóch kobiet splata się ze skomplikowaną sytuacją polityczną Grecji po upadku junty czarnych pułkowników. Autorka, która była w październiku gościem Festiwalu Conrada, wyznaje zasadę, że dobra książka musi być jak trzęsienie ziemi, po jej przeczytaniu stajesz się innym człowiekiem. I nie jest to tylko teoria (wyd. Książkowe Klimaty).

80-te. Jak naprawdę żyliśmy w ostatniej dekadzie PRL to książka dla wszystkich, którzy znają te czasy z filmów Barei i dają się uwodzić mitom, jakoby wtedy było fajnie i cool. Nie było. Znakomita dziennikarka Joanna Solska tłumaczy takie „fenomeny” jak fakt, że w PRL taksówkarz o wiele więcej zarabiał, stojąc, niż wożąc pasażerów, a po obrączki do jubilera można było pójść dopiero po ślubie (wyd. Czerwone i Czarne).

Słynny dom mody otwiera własną księgarnię.

Wydana po raz pierwszy w 2013 roku książka Dona Normana The Design of Everyday Things wreszcie ukazuje się w Polsce jako Dizajn na co dzień. Słynny kognitywista w błyskotliwy, często zabawny sposób pokazuje, jak działa na nas dizajn. Analizuje też, co to znaczy, że przedmiot jest dobrze zaprojektowany, i dlaczego jedne rzeczy stają się kultowymi, a o innych świat szybko zapomina (wyd. Karakter).

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie