Bryan Adams: Wzrok absolutny
Bryan Adams / fot. materiały prasowe

Bryan Adams: Wzrok absolutny

Legenda muzyki ponownie zawita do Polski!
17.05.2019

Każdy zna Bryana Adamsa jako muzyka światowego formatu, który sprzedał ponad 100 milionów płyt i singli na całym świecie, był 14 razy nominowany do nagrody Grammy i trzykrotnie zdobył nominację do Oscara. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że biografia Kanadyjczyka pokazuje, jak jeden życiowy sukces przekuć w kolejny – genialny muzyk stał się później równie fantastycznym fotografem. W tym roku Bryan Adams wyruszył w kolejną trasę koncertową, by zagrać w Polsce dwa koncerty (21 czerwca, Ergo Arena Gdańsk/Sopot i 22 czerwca, Hala Orbita, Wrocław). Z tej okazji przyjrzymy się jego mniej znanej, fotograficznej (i przy okazji fotogenicznej) twarzy.

Bryan Adams koncertfot. Konrad Kubuśka

Bryan Adams na rzecz przyrody i... kobiet

Tak jak w przypadku poprzednich działań piosenkarza, trasa Shine a Light Tour jest nie tylko kontynuacją artystycznej kariery, ale też okazją do działań inspirowanych szlachetnymi pobudkami – za każdy kupiony bilet na koncert Kanadyjczyka DHL, który jest sponsorem trasy ma zamiar zasadzić drzewo. Jest to zdecydowanie nietuzinkowy pomysł, bo przy niesłabnącej popularności kanadyjskiego artysty, możemy się spodziewać, że efektem będzie las równie pokaźny, co dorobek Adamsa. W tym kontekście, oprócz wielkich muzycznych liczb, o których nie wypadało nie poinformować na samym wstępie, trzeba zwrócić uwagę na równie spektakularną część twórczości artysty – fotografię.

Fotograficzna kariera Bryana Adamsa

Zaczęło się niewinnie – Adams postanowił chwycić za aparat, żeby udokumentować swoją pierwszą trasę koncertową. Z czasem, wraz ze wzrostem jego umiejętności i ujawnieniem się niesamowitego talentu, Bryanowi zaufało coraz więcej osób ze świata mody. Fotograficzny dryg Kanadyjczyka zaowocował publikacjami w takich magazynach, jak amerykański Harper’s Bazaar, czy brytyjski Esquire, a w 2009 roku pojawiła się pierwsza książka z fotografiami Bryana. American Women, bo tak nazywała się ta publikacja, ujawniła zainteresowania Kanadyjczyka do tworzenia fotograficznych społecznych komentarzy. Na American Women składały się zdjęcia ubranych w kreacje Calvina Kleina amerykańskich kobiet z różnych środowisk (artystek, dziennikarek, sportowców, itd.), które ilustrowały ich siłę, piękno i różnorodność. Adams zilustrował kobiecą stronę amerykańskiego sukcesu, która często zasłaniana jest przez zmaskulinizowany obraz.

Kontynuacją wątku American Women była kampania Body Stories w ramach której Bryan sfotografował kobiety prowadzące program Loose Women. Zdjęcia cechowały pełna naturalność i brak retuszu, które pozwoliły uchwycić piękno niedoskonałości ciała. Dziewięć kobiet w różnym wieku i o różnych życiowych doświadczeniach pokazywały piękno kobiecości w różnych, równie atrakcyjnych odcieniach.

Bryan Adamsfot. materiały prasowe

Następna publikacja Adamsa to Exposed z 2013 roku. Fotograf przez lata miał okazję sportretować ogromną liczbę światowych sław i zestawienie takich właśnie zdjęć możemy odnaleźć w książce. Morrissey, Ben Kingsley, Amy Winehouse, Michael Jackson, Louise Bourgeois, Lindsay Lohan and Judi Dench to tylko część z wyjątkowych person, uwiecznionych przez obiektyw Bryana, a trzeba przyznać, że każdej z tych osób fotograf podarował bardzo indywidualne podejście do sesji. Szalejący Mick Jagger znajdował się obok wycofanej i nostalgicznej Amy Winehouse, a do zestawu można dorzucić… serdecznie uśmiechniętą Królową Elżbietę II (notabene uśmiech na tym słynnym zdjęciu wywołała… zgoda na prośbę królowej o pozostawienie w kadrze... jej kaloszy).

Chyba najbardziej wyjątkowym albumem fotograficznym w dorobku Adamsa jest Wounded. To fotografie brytyjskich weteranów wojny w Iraku i Afganistanie, na których konflikty odcisnęły wielkie piętno, manifestujące się w ich poważnych ranach i kontuzjach. Fotografie te są oddaniem czci i szacunku dla wielkiego poświęcenia, ale jednocześnie zilustrowaniem wojennego terroru i krytyką zbrojnych konfliktów.

Ostatnia publikacja Adamsa jest zebraniem pracy wykonanej sześć lat wcześniej. Kanadyjczyk po raz kolejny dał znać o swoich mocnych, społecznych poglądach. Homeless to książka wypełniona portretami bezdomnych, mieszkających na ulicy Londynu. Niezwykłe zdjęcia wydobyły z przedstawicieli tej często marginalizowanej grupy społecznej zamaskowaną wrażliwość i emocjonalność.

 Wielki powrót do Polski

Bryan w muzycznej roli wraca do Polski po bardzo udanym zeszłorocznym koncercie w Warszawie. Jego trasa Shine A Light Tour rozpoczęła się 22 stycznia, a jej polskie przystanki wypadają 21 czerwca (Ergo Arena, Gdańsk/Sopot) i 22 czerwca (Hala Orbita, Wrocław). Nie wypada nie wykorzystać okazji do usłyszenia legendy na żywo i uwiecznienia tej chwili – nieważne czy na fotografii czy w pamięci. Bilety na wydarzenia dostępne na eventim.pl oraz w wybranych salonach sieci Empik.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie