Natura w sztuce, czyli wystawa, która was poruszy
Shikai: Sight Hound, Tomohiro Higashikage, rzeźba / fot. materiały prasowe MOCAK

Natura w sztuce, czyli wystawa, która was poruszy

Obejrzycie ją w krakowskim MOCAK-u.
26.05.2019

Natura w sztuce – wystawa w krakowskim MOCAK-u

Równowaga ekologiczna Willy'ego Verginera, Maritime Mai Gold, Olchy II Rafała Borcza czy Zabity dla mody Deborah Sengl to tylko wybrane z prac ponad 70 artystów z całego świata, które od 25 kwietnia do 29 września można oglądać w krakowskim MOCAK-u w ramach wystawy Natura w sztuce. Wśród nich znajdują się zarówno obrazy, rzeźby, fotografie, jak i instalacje czy formy wideo, a wszystkie są wynikiem refleksji nad tym, jak bardzo życie człowieka zależy od stanu środowiska i, co dla sztuki typowe od wieków, zachwytem nad pięknem przyrody. 

Równowaga ekologiczna, Willy Verginer, rzeźbaRównowaga ekologiczna, Willy Verginer, 2019, rzeźba / fot. materiały prasowe MOCAK

Co można zobaczyć podczas wystawy Natura w sztuce?

Ekspozycja została podzielona na pięć części tematycznych: piękno, ekologia, konfrontacja, materia i symbol. Kolejno oglądać więc można: malownicze widoki, prace będące apokaliptycznymi wizjami przyszłości i... próbą niedopuszczenia do nich poprzez działania proekologiczne czy prace będące wynikiem konfrontacji artystów z siłami przyrody, próby stawienia jej czoła i włączenia w proces twórczy.

Maya Gold, Maritime, obrazMaritime, Maya Gold, 2008, olej na płótnie / fot. materiały prasowe MOCAK

„Materia” to wykorzystanie przez twórców elementów organicznych, tworzenie przedstawień, które skupiają się na dokładnym oddaniu struktury i ekspresji danej powierzchni. „Symbol” z kolei za pomocą wizerunków zwierząt, obrazuje postawy i cechy charakteru typowe dla... ludzi. I niewątpliwie warto przejrzeć się w tym lustrze. Ku przestrodze, ale i by docenić piękno, tego co dała nam natura. I co wciąż możemy ocalić. 

Zabity dla mody, Deborah Sengl

Zabity dla mody, Deborah Sengl, 2017, obiekt / fot. materiały prasowe MOCAK

Wystawa Natura w Sztuce w krakowskim MOCAK-u potrwa do 29 września 2019 roku. Harper's Bazaar jest patronem medialnym wydarzenia.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie