9 sekretów sushi
fot. materiały prasowe

9 sekretów sushi

Jak nie popełnić faux pas? Co to jest sashimi, czego nie zamawiać i jak poprawnie jeść sushi? – wskazówek udziela szef nowojorskiej restauracji Sushi Nakazawa.
19.07.2016

1. Groźne gatunki

Jeżeli zamawiasz sushi w nowej restauracji, omijaj szerokim łukiem antara patagońskiego, tuńczyka białego oraz rybę lucjan. Ekskluzywne susharnie pilnują jakości podawanych potraw, ale w niesprawdzonym miejscu możesz dostać to, czego nie zamawiałaś.

 

2. Nie przesadzaj

Nie zamawiaj dodatkowej porcji sosu – szef kuchni na pewno zadbał, aby każdy kawałek został odpowiednio przyprawiony, więc daj sobie szansę poznać nowe smaki. Ta sama zasada tyczy się wasabi.

 

3. Tuńczyk nie zawsze znaczy to samo

Z jednego tuńczyka możesz uzyskać trzy różne porcje. Akami to najchudsza część, chu-toro (średnio tłusta) i toro (najbardziej tłusta część). Choć wszystkie pochodzą z tej samej ryby, to ich cena jest mocno zróżnicowana.

 fot. Getty Images

4. Dla smakoszy

Posiadacze wymagającego podniebienia powinni zamówić Kama-toro (czyli rybi policzek lub kołnierz), które jest uważane za najlepszą jej część.

 

5. Nigiri, sashimi, nori i maki

Nigiri sushi jest to kawałek surowej ryby położony na paluszku uformowanym z ryżu, który po owinięciu w wodorosty nori tworzy maki. Natomiast sashimi to plaster ryby podany bez ryżu.

6. Uliczne przysmaki

Początkowo sushi było daniem serwowanym na ulicy. 

 fot. Getty Images

7. Zapomnij o sake

Jeżeli chcesz dobrać odpowiedni alkohol do sushi, najlepszym wyborem będzie szampan – delikatne bąbelki będą idealnie współgrać z ryżem i octem ryżowym. Ewentualnie, zawsze możesz postawić na delikatne białe wino.

 

8. Jak jeść sushi?

Jedz sushi tak, jak zostało zaserwowane – niektórzy uważają, że poprawną formą jest przekręcenie kawałka tak, aby lądował rybą na języku. Niestety, to błędna koncepcja.

 

9. Ryba o wielu smakach

W Tokio sushi przygotowuje się w sposób tradycyjny i nie ma tam miejsca na eksperymenty. W restauracjach poza Japonią kucharzy ogranicza jedynie ich własna fantazja.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie