5 rzeczy, które pomogą Wam spełnić noworoczne postanowienia
fot. Getty Images

Lifestyle

5 rzeczy, które pomogą Wam spełnić noworoczne postanowienia

Bo uwierzcie nam, da się!
02.01.2017

Najczęstsze postanowienia: stracę wagę, będę lepiej zorganizowana, będę wydawać mniej pieniędzy i oszczędzać, cieszyć się pełnią życia i czerpać z niego jak najwięcej, zadbam o kondycję fizyczną i zdrowie, nauczę się czegoś ekscytującego, nietypowego, rzucę palenie, stanę się wsparciem dla innych w momentach ich życiowych tragedii, zakocham się, spędzę więcej czasu z rodziną. Tak przynajmniej wynika z badań, które przeprowadziła amerykańska uczelnia University of Scranton. Pozostałe statystyki są jednak nieubłagane. Jak się okazuje, tylko 8% z nas dotrzymuje swoich założeń z początku roku, a 24% w ogóle nigdy nie zrealizowało nawet ułamka z nich. By tym razem udało nam się zrealizować choć część, podpowiadamy, jak się do tego zabrać. Czas najwyższy!

 

1. Jasno określone, realne cele.

Jeżeli już planujemy całkowicie zrewolucjonizować swoje życie, zacznijmy POWOLI od małych i możliwych do spełnienia kwestii. Nic nie wydarzy się od zaraz, a zmiana pracy na lepszą często nie zależy od nas, podobnie jak... znalezienie drugiej połówki. Zamiast rozczarowywać się zerowymi postępami w tych sprawach, skupcie się na postanowieniach, na które macie realny wpływ. Nie warto też zakładać wyjazdu na egzotyczne wakacje, gdy wiadomo już, że w perspektywie całego roku trzeba będzie zrobić porządny remont łazienki. I przede wszystkim – zamiast całej listy, wystarczy kilka kluczowych pomysłów na 2017. Na przykład takich, których niezrealizowania w roku poprzednim żałujemy najbardziej i które zarazem sprawią nam najwięcej przyjemności. Nienawidzicie biegać? To wyrzućcie ten punkt z listy i dodajcie na przykład pływanie, które od dzieciństwa lubicie.

 

2. Wszystko na piśmie.Sprawdziliśmy – zapisywanie wielu rzeczy (tzw. to do list) w kalendarzu czy notatniku usprawnia nie tylko pracę, ale często i życie. Pozwala się lepiej zorganizować, wyznaczyć sobie jasne cele i o niczym nie zapominać. To może być początek lepszego gospodarowania budżetem domowym (uwierzcie nam, po rozpisaniu wydatków momentalnie zauważycie, ile wydaje się często na głupoty), a także czasem. Ten ostatni w dzisiejszym świecie jest towarem szczególnie deficytowym, a możemy się założyć, że w nowym roku chcecie mieć go więcej dla przyjaciół i rodziny. A jeżeli już o tym mowa...

 

3. Nieprzestawianie budzika!

I chodzenie spać o stałej porze. Wydaje się to błahe, ale bardzo często przez nieuregulowany sen jesteśmy nieproduktywni w trakcie dnia (i siedzimy po godzinach). Nie mówiąc już o tym, że pobudka 15 minut wcześniej niż zwykle może oznaczać, że wreszcie zaczniemy jadać śniadania w domu, a nie na mieście (lub w ogóle). Wyjdzie to na dobre i naszemu organizmowi, i portfelowi. A oprócz tego wszystko, co uda nam się zrobić przed szkołą lub pracą (wyrzucenie śmieci, nastawienie prania czy przygotowanie obiadu) poskutkuje tym, że wieczorem będziemy mogli odpocząć.


 

4. Wydawanie pieniędzy z głową.Wiadomo – nie zawsze jest z czego oszczędzać. Ale w wielu przypadkach możemy zmniejszyć nasze wydatki o na przykład nieprzemyślane i impulsywne polowania na wyprzedażach. Zamiast kupować kolejny sezonowy trend, może lepiej poczekać i odłożyć na coś bardziej jakościowego i klasycznego? (tutaj spełni się nasze postanowienie o lepiej skompletowanej garderobie) Na pewno posłuży nam dłużej, a w ostatecznym rozrachunku zapłacimy za to mniej niż za wszystkie rzeczy założone przysłowiowy „raz”, które ostatnio wpadły nam w ręce. Warto też część ciuchów sprzedać chociażby na Allegro lub oddać do komisu typu Wonder Warsaw. Wasze ubrania mogą otrzymać drugie życie, a wy... fundusze na zupełnie nowe lub na spełnienie niektórych postanowień z listy. Nie mówiąc już o pilnowaniu dat zwrotów! To gwarancja, że odzyskacie swoje pieniądze w przypadku nietrafionego zakupu. Ale że nie tylko ubraniami człowiek żyje, jeżeli marzycie o wakacjach, nowej sofie czy po prostu własnych oszczędnościach, warto zacząć od już. Jedni założą w tym celu osobne konto, inni postawią na półce klasyczną skarbonkę. Śmiejcie się, ale wrzucając tam drobniaki, które są resztą ze sklepów, możecie uzbierać naprawdę sympatyczną kwotę.

 


5. Wsparcie innych.


Mówcie o swoich postanowieniach! Im więcej będziecie je powtarzać, tym większa szansa, że staną się nawykiem. Jesteście na diecie? Oznajmijcie to domownikom. Chcecie ograniczyć wydatki? Poproście chłopaka o pilnowanie karty kredytowej (albo w ogóle ją zlikwidujcie). Wszystko, co do tej pory wydawało wam się supertrudne, jak chociażby lekcje tenisa, na pewno milej i sprawniej zrealizujecie z przyjaciółką, drugą połówką czy rodzeństwem. Wsparcie i motywacja innych może okazać się jednym z kluczy do sukcesu.

Zobacz także: Postanowienia na 2017: zrzucić wagę i czuć się lepiej we własnym ciele!

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo