Które produkty warto kupować z ekologicznych upraw, a które nie?
Fot. Getty Images

Które produkty warto kupować z ekologicznych upraw, a które nie?

Nie wszystko musi być EKO i BIO
09.05.2017

Ekologia jest jednym z najmodniejszych haseł ostatnich lat. Wszystko, co ma adnotację bio, eko i organic, robi na nas pozytywne wrażenie. Kochamy kosmetyki naturalne, modę produkowaną w zgodzie z etycznymi zasadami i... jedzenie, które nie jest zbyt przetworzone. Jednak jak ze wszystkim, z tym też nie należy przesadzać.

 

Poznaj sprawdzone olejki wegańskie - z kuchni do łazienki?

 

Żywność produkowana masowo negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Nie widzimy tego teraz, ale może to odbić się na naszym organizmie w przyszłości. (Jestem tym, co jem?). Dlatego warto zastanowić się, na jakim jedziemy paliwie. W końcu organiczne produkty to takie, przy których produkcji nie wykorzystano pestycydów, antybiotyków, hormonów, nawozów sztucznych lub organizmów genetycznie zmodyfikowanych.

 

Jakie produkty warto kupować w miejscach z ekologiczną żywnością?

 

Wszystkie rośliny liściaste, takie jak sałata i szpinak, powinny pochodzić z upraw organicznych. Liście w bardzo łatwy sposób przyswajają wszelkiego rodzaju pestycydy. Podobnie narażone są: pomidory, truskawki, jabłka i gruszki.

 

Tak samo jest z nabiałem i proteinami pochodzenia zwierzęcego (mleko, jajka). Naukowcy udowodnili, że ekologiczne pozyskiwanie tych produktów gwarantuje wyższą zawartość tłuszczów omega.

 

Moda zrównoważona? Dowiedz się więcej o tym trendzie

 

 

Truthfully, I wanted french toast this morning, but I also wanted that extra 20 minutes of sleep. Sleep won today but I'm not complaining. I'm thankful for my favorite toast combinations! Does anyone else have food combinations that you just never get tired of?? Let me know. Happy Tuesday • Make it: 2 slices of @labreabakery honey sunflower bread toasted with grass fed butter. One is topped with @siggisdairy vanilla + strawberries. The other has avo slices + @natierrasuperfoods hemp seeds • • • • • • • #healthyeating #cleaneating #cleaneats #wholefoods #realfood #getinmybelly #foodblogger #wholesome #thekitchn #feedfeed #tastingtable #huffposttaste #fitfood #inspirehealth #eatforabs #eatrealfood #buzzfeedfood #feedyoursoull #eeeeeats #healthylifestyle #mindbodygram #healthyfoodshare #functionalfood #organicfood #iamwellandgood #todayfood #spoonfeed #droolclub #f52grams #healthyeats

A post shared by Jasmine (@livelymeals) on May 9, 2017 at 6:25am PDT

 

Te produkty nie muszą być organiczne

 

Są też i takie produkty, za które nie warto płacić drożej w wyspecjalizowanych sklepach. Eksperci sprawdzili ich podatność na negatywny wpływ np. nawozów sztucznych. Te, które się przed nimi bronią, to między innymi: awokado, słodka kukurydza i... zielony groszek.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie