Fleksitarianizm, czyli żywieniowy trend, który bije rekordy popularności
fot. Getty Images

Fleksitarianizm, czyli żywieniowy trend, który bije rekordy popularności

Wegetarianie i weganie odchodzą od swoich przyzwyczajeń żywieniowych
09.08.2017

Jesteś tym, co jesz? Wyznając tę zasadę, większość z nas musiałaby zrezygnować z mnóstwa ulubionych rzeczy. Jednak w czasach, kiedy stajemy się coraz bardziej świadomi okrucieństwa wobec zwierząt i karygodnych procederów, jakie mają na koncie koncerny spożywcze, coraz częściej zastanawiamy się, czym faszerujemy nasz organizm. I bardzo słusznie!

Czym jest fleksitarianizm?

Jest wiele szkół, a nawet filozofii żywieniowych, które dla przeciętnego człowiek kosztują zbyt wiele zachodu... i pieniędzy. Dlatego tak ważne jest, by znaleźć złoty środek. Nie pozbawiać się całkowicie przyjemności jedzenia ulubionych produktów, ale też nie stawiać na takie, których ceny za bardzo odczujemy w portfelu. Ostatnio coraz bardziej popularny staje się nowy trend żywieniowy, który wpisuje się właśnie w ten horacjański styl życia – fleksitarianizm (flexitarianism)

 

Chcesz mieć płaski brzuch? Koniecznie unikaj jedzenia tych produktów

 

Pojęcie „fleksitarianizm” (flexi w języku angielskim znaczy giętki) ujrzało światło dzienne na początku lat 90., jednak dopiero teraz zyskuje na znaczeniu. Ten sposób odżywiania się polega na ograniczaniu spożycia mięsa, ale nie wykluczaniu go całkowicie z diety. Przez jakiś czas w obiegu był również termin „reducerianizm” (tłum. ang. reduce = ograniczać).

Fleksitarianie w domu starają się jeść jak najmniej produktów pochodzenia zwierzęcego, na zmianę stosując dietę wegańską i wegetariańską, ale na przykład w restauracji pozwalają sobie na mięso. Fleksitarianie mogą również wyznaczyć sobie jeden lub dwa dni w tygodniu, w którym spożywają mięso, lub odwrotnie – dni, w których jedzą jedynie warzywa.

Każda z tych opcji jest dobra. A biorąc pod uwagę, że ludzie jedzą coraz mniej mięsa, może i Wy – choć nieświadomie – jesteście już fleksitariankami? Zgadza się?

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie