Góry, w których można się zakochać

Lifestyle

Góry, w których można się zakochać

„Jak ryba w wodzie” – tak właśnie czują się ludzie, którzy zdecydowali się spędzić swoje życie w górach. W Alpach znaleźli spokój i odkryli inne niż dotychczas życie.
20.09.2017

W chmurach jest najpiękniej

Austriackie szczyty są spełnieniem jego wspinaczkowych pragnień. Dają Tyrolczykowi, przewodnikowi górskiemu Guido Unterwurzacherowi, to niezwykłe poczucie bycia w domu –poczucie bezpieczeństwa. Nic dziwnego. Alpy to miejsce, w którym można odnaleźć spokój.

Zapomnijcie o stresie czy zgiełku. Tu wskazówki zegara poruszają się inaczej. Życie nie jest tak szybkie jak w mieście. Nieważne, kim się jest lub co się robi zawodowo – w górach wszyscy są równi. Liczą się góra i człowiek.

 

fot. Österreich Werbung / WEST4MEDIA

Alpejska radość życia

W Alpach człowiek żyje w zgodzie z naturą. To szare olbrzymy wyznaczają reguły gry i narzucają tempo. „Nawet gdy popada się w rutynę, nigdy nie wolno zapomnieć o szacunku do gór i zawsze trzeba pozostać skoncentrowanym”, mówi Guido Unterwurzacher.

Dla przewodnika górskiego najpiękniejsze są momenty, kiedy widzi, ile radości góry sprawiają gościom: „Niedawno wspinałem się ze starszym panem, który sam był wcześniej utalentowanym alpinistą. Na początku był niepewny, z czasem jednak odzyskiwał coraz więcej dawnej formy. Można było naprawdę poczuć, jak bardzo rozkoszuje się tą chwilą”, opowiada Guido. Te bezpośrednie doświadczenia dają Guido siłę i umacniają go w pragnieniu dzielenia się miłością do gór z gośćmi. Nawet jeśli czasami przekraczamy własne granice: przede wszystkim w pełni trzeba się tym cieszyć.

 

fot. Österreich Werbung / WEST4MEDIA

 

Najpiękniejsze są wyzwania

Rzucić pracę w biurze inżynierskim i zostać gospodarzem schroniska. Brzmi nierealnie? Nie dla Patricka Endla. On i jego żona Mikaela zrezygnowali z pracy w mieście, aby na halach zrealizować marzenie życia.

 

fot. Österreich Werbung / WEST4MEDIA

 

Różnica w stosunku do życia w mieście: w górach nie ma ruchu ulicznego – nawet podstawowe zaopatrzenie dociera tu kolejką linową lub specjalnym pojazdem, zdolnym do pokonywania dużych nachyleń terenu. To co prawda stawia czasami rodzinę przed logistycznymi wyzwaniami, ale sprawia także, że rzeczy materialne tracą na znaczeniu i życie codzienne płynie wolniej i spokojniej niż w mieście.

Tu każdy żyje w rozsądnym rytmie, na który pozwala się też innym. „Żaden dzień nie jest taki sam. Jednego dnia jestem bardziej gospodarzem schroniska, innego zaś bardziej rolnikiem. Często trzeba stawiać krok po kroku, improwizować i powoli znajdować sposób, by sprostać codziennym wyzwaniom za pomocą dostępnych środków”, mówi gospodarz schroniska. Dlatego właśnie życie w górach jest pełne wyzwań i tak ekscytujące.

 

fot. Österreich Werbung / WEST4MEDIA


Żyć w zgodzie z naturą

Patrick dużo podróżował po świecie, przez pewien czas nawet mieszkał w Gwatemali. Ale zawsze ciągnęło go z powrotem w austriackie Alpy. Życie tutaj to idylla, a relacje z ludźmi są niepowtarzalne. „Najpiękniejszym doświadczeniem było ostatnie Boże Narodzenie, gdy świętowaliśmy razem z gośćmi – różne rodziny, jedna para bez dzieci, kilku singli. Każdy wniósł coś do wspólnego świętowania – ktoś ugotował grzane wino, ktoś przebrał się za Jezuska, a ja grałem na basie. Ten bożonarodzeniowy wieczór nie mógł być piękniejszy i serdeczniejszy”, wspomina Patrick. Ale także w pozostałe dni roku życie we wspólnocie odgrywa dużą rolę: każdy pomaga, jak może. Taka współpraca sprawia, że w górach aż chce się żyć. 

 

fot. Österreich Werbung / WEST4MEDIA

 

Doświadczanie przyrody wszystkimi zmysłami

„Las przed drzwiami, góry za domem” – z tego względu Anna Pirtscher ceni sobie życie w Alpach. Już od dwóch lat żyje w Altaussee i pełną piersią czerpie z natury. Rozkoszuje się tym, co przynosi życie.


Wykonując pracę leśnika, spędza wiele czasu na świeżym powietrzu i często przemierza las Ausseerland, który zna jak własną kieszeń. „W lesie czuję się po prostu dobrze. Daje mi poczucie bezpieczeństwa. Tu dobrze się orientuję, wiem, gdzie jestem i gdzie jest moje miejsce”, wyjaśnia Anna. Las działa na nią kojąco, gdyż tam jest się czujnym, a otoczenie odbiera się wszystkimi zmysłami. Słychać szelest liści, ciche trzaski pod stopami, gdy stąpa się po gałęziach. Powietrze w lesie jest czyste i ma ziemny zapach igieł jodłowych, świeżego drewna i grzybów. „W lesie wszystko jest takie naturalne i czyste. Człowiek czuje związek z naturą. Pozostaje w zgodzie z samym sobą”.

 

fot.  Österreich Werbung / WEST4MEDIA

 

Z miłości do natury

Pani leśnik musi często zbaczać z oznaczonych szlaków, wędrując przez las, by realizować swoje cele. Już jako dziecko, młoda mieszkanka Karyntii, chętnie wędrowała przez lasy i góry. Ochrona i zachowanie alpejskiego środowiska są dla niej priorytetem. Jeśli nie jest w lesie, to można ją spotkać w biurze Austriackich Lasów Państwowych, gdzie planuje projekty ochrony środowiska, pisze plany zarządzania mające na celu ochronę środowiska lub udziela się publicznie.

 

fot. Österreich Werbung / WEST4MEDIA

Życie w Alpach

Anna z Karyntii w życiu w Alpach ceni sobie szczególnie to, że otaczają ją przyjaźni i chętni do pomocy ludzie. Jeśli zapomniało się zrobić zakupy, wystarczy zapukać do drzwi sąsiada. Zawsze chętnie pomoże, pożyczając cukier, mleko itp. – albo zaprosi od razu na posiłek”, uważa Anna. Wspólne życie w górach jest bardziej bezpośrednie. Ludzie są mniej skomplikowani, wszyscy się znają i nie trzeba zakładać butów na wysokim obcasie, żeby komuś zaimponować.

 

fot. Österreich Werbung / WEST4MEDIA

 

Gra kolorów w krainie natury

Uwiecznianie świata i jego piękna – oto czym zajmuje się Anne-Sophie Unger. Anne-Sophie fotografuje zwykle ludzi na okładki płyt CD lub do reklam. Efekty jej pracy można było zobaczyć między innymi na plakatach w Londynie. „Połączenie sztuki i komunikacji sprawia, że wykonywanie tego zawodu jest prawdziwą przyjemnością. Ponadto to wspaniałe uczucie, gdy twoje zdjęcia są publikowane na całym świecie. Mimo to cieszę się moim życiem w Alpach i nie zamieniłabym go nawet za miłość”, śmieje się 24-letnia kobieta. Każdą wolną chwilę spędza w górach. Na każdą wędrówkę zabiera aparat fotograficzny, którym uwiecznia dzieła natury. „Może to ze względu na mój zawód, ale postrzegam środowisko naturalne z wyjątkowej perspektywy. W krajobrazie odnajduję setki odcieni zieleni, a podczas wschodu słońca widzę szczególnie intensywnie różne kolory”, mówi fotograf. Na łonie natury jest spokój, który pozwala na obudzenie zmysłów.

 

 fot. Österreich Werbung / WEST4MEDIA

 

Góry tak – stres nie!

W Alpach można poczuć wolność, a codzienność nie działa tak destrukcyjnie. Ludzie są niekomplikowani i emanują spokojem. Anne-Sophie ceni fakt, że mają czas, by cieszyć się chwilą. W górach można się naprawdę wyłączyć. Dla Anne-Sophie wędrówka na szczyt jest przyjemnością i medytacją, gdy w trakcie wysiłku poznaje się samego siebie i swoje granice, wsłuchuje się we własne ciało. „Im dłużej idę, tym bardziej pragnę iść dalej. Gdy podążam w swoim rytmie, zapominam o całym Bożym świecie”, wyjaśnia.

 

fot. Österreich Werbung / WEST4MEDIA

 

Łączenie zawodu i pasji

Anne-Sophie uważa, że najpiękniej jest wybrać się spontanicznie na wędrówkę w góry, przenocować w schronisku pod rozgwieżdżonym niebem, a nad ranem wznieść się na paralotni ku wschodzącemu słońcu. „Czasami zabieram ze sobą też aparat fotograficzny i fotografuję z lotu ptaka. Możliwość łączenia pasji z pracą to przecież najpiękniejsza rzecz, jaka może się człowiekowi przytrafić. Tę możliwość mam tylko w górach. Każdy może poddać się próbie, odkryć nowe pasje i zamienić zamiłowania w zawód. Ludzie są otwarci na nowe i wspierają realizację nowych pomysłów”, zachwyca się Anne-Sophie. Mimo że mieszka tu od dawna, góry Tyrolu nigdy nie przestają być dla niej fascynujące – tu może żyć pełną piersią.

 

Jeśli te zdjęcia wzbudziły Waszą ciekawość, koniecznie obejrzyjcie także video! lub Zobacz video i przekonaj się, jak może wyglądać Twój urlop w Alpach.

 

 

 

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo