Jak to jest urodzić się w rodzinie królewskiej? Nie tak dobrze?
fot. Getty Images

Lifestyle

Jak to jest urodzić się w rodzinie królewskiej? Nie tak dobrze?

Nie mają nazwiska? Nie muszą chodzić do szkoły?
11.09.2017

Ciekawe rzeczy, których nie wiedziałyście o rodzinie królewskiej

Arystokracja nie jest w dzisiejszych czasach szczególnie lubiana, ale brytyjska rodzina królewska należy do wyjątków. Cały świat opłakiwał tragiczną śmierć księżnej Diany, pół Europy zakochało się w jej synach, a kolejna część ogromnie kibicowała Kate Middleton, by wyszła za księcia…

Nieważne, z jakich pobudek – czy to ogromny szacunek, czy może zazdrość? Piękne pałace, urlopy w najbardziej egzotycznych zakątkach świata, ciągłe podróże, honory, nagrody i spotkania z największymi osobistościami naszych czasów… Jak to jest jednak naprawdę urodzić się w rodzinie królewskiej? Ba! Jak to jest być następcą tronu lub przynajmniej znajdować się w kolejce?

 

Gdzie Meghan i książę Harry spędzili rocznicę?

 

W związku z trzecią ciążą księżnej Kate, Harry spadł na szóste miejsce w kolejce do tronu. Przed nim jest jego ojciec, starszy brat i jego dzieci – George i Charlotte. W końcu już od XVII wieku sukcesja do tronu nie zależy od płci, liczy się przede wszystkim data urodzenia. Dlatego jeśli książę George nie będzie miał dzieci, księżniczka Charlotte wciąż ma szanse na tron... No chyba że abdykuje, jak jej wujeczny pradziadek, król Edward VIII w 1936 roku.

Jak nazywają się członkowie rodziny królewskiej?

Ciekawe w rodzinie królewskiej jest również to, że do 1917 roku jej członkowie nie posiadali... nazwisk. Wystarczyło Jego Wysokość Książę XYZ. Zmienił to król Jerzy V, przyjmując nazwisko Windsor. Potem królowa Elżbieta, chcąc uhonorować swojego męża księcia Filipa, dodała również jego nazwisko. Dlatego dzisiaj członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej nazywają się Mountbatten-Windsor.

Edukacja rodziny królewskiej

Wydawać by się mogło, że członkowie tak zacnego rodu muszą być niezwykle wykształceni. Okazuje się jednak, że dopiero książę Karol, jako pierwszy w historii, trafił do szkoły zamiast mieć prywatnych nauczycieli. W tym samym trendzie utrzymana została edukacja jego synów. Ostatnio mały książę George również zaczął przedszkole, prywatna placówka zastąpiła tradycyjne guwernantki.

 

fot. Getty Images

Królewskie narodziny?

William i Harry byli pierwszymi potomkami królewskiego rodu, którzy zostali urodzeni w szpitalu. Wcześniej porody odbywały się w domu. Dla przykładu książę Karol przyszedł na świat w Pałacu Buckingham, zaś królowa Elżbieta II w rezydencji jej rodziców przy Mayfair. Ale bez względu na miejsce co to jest zawsze za wydarzenie! Na cześć nowego członka rodziny królewskiej przez 10 minut rozbrzmiewają salwy honorowe, co oznacza dokładnie 62 strzały armatnie.

Pozwolenie królowej?

Królowa wciąż trzyma w ręku pełnię władzy i to ona zezwala na... zawarcie związku małżeńskiego członkom jej rodziny. Jeśli takiego zezwolenia się nie otrzyma, pozostaje dla miłości zrezygnować z tytułu lub rozstać się z ukochaną osobą. Straszne? Jakieś zaszłości wciąż pozostają w jakże „nowoczesnej skamielinie”, jaką jest rodzina królewska.

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo