10 rzeczy, które każda kobieta powinna wiedzieć o diamentach
fot. Getty Images

Lifestyle

10 rzeczy, które każda kobieta powinna wiedzieć o diamentach

Kamienie najbardziej szlachetne ze szlachetnych
14.11.2017

Co powinnaś wiedzieć o diamentach?

Diamenty to najlepsi przyjaciele każdej kobiety. Może miłość do tych kamieni szlachetnych może wydawać się dość próżna, ale nikt nie zaprzeczy, że w każdej kobiecie jest chociaż odrobina ze „sroki”, która uwielbia świecidełka. A jak już o świecidełkach mowa, to tych najwyższej jakości. Zatem, co sprawia, że diamenty są najbardziej pożądanymi błyskotkami na świecie?

 

Najpiękniejszy różowy diament w historii

 

1. W starożytnej Grecji wierzono, że diamenty są łzami bogów, zaś Rzymianie mówili o nich jako o kawałkach gwiazd, które spadły z nieba. 

2. Wielkość ma znaczenie. Jeden dwukaratowy diament jest więcej warty niż dwa jednokaratowe kamienie. Poniżej jednego karata... specjaliści Wam tego nie powiedzą, ale nazywają je bezwartościowym pyłem. 

3. Tradycja wręczania diamentowych pierścionków z okazji zaręczyn zaczęła się w XV wieku, dokładnie od 1477 roku. To wtedy właśnie arcyksiążę austriacki Maksymilian I wręczył diament swojej ukochanej Marii Burgundzkiej na znak zaręczyn. 

4. Diamenty są tak twarde, że można je ciąć wyłącznie innymi diamentami. A polerować... pyłem diamentowym.

5. Często zdarza się, że w tonowych kawałkach skał można znaleźć jedynie drobinki o wartości jednego karata. Stąd ich niezachwiana wartość.

6. Słowo diament pochodzi od greckiego słowa „adamas” czyli niezwyciężony lub niezniszczalny. 

7. Diamenty uznawane są za niezniszczalne i są najtwardszymi kamieniami szlachetnymi na Ziemi (ale i nie tylko). Niektóre datowane są na 3 miliardy lat.

 

 

A diamond education from @willsnotebook , which is your favourite? #knowyourcuts

A post shared by The Cut London (@thecutlondon) on Oct 31, 2017 at 2:31pm PDT

 

8. Wartość diamentów liczona jest poprzez ich czystość. Im mniej skaz i zanieczyszczeń w przeźroczystej strukturze kamienia, tym ten ma większą wartość. Niekiedy mniejsze i czystsze kamienie mają wyższą cenę niż większe i zanieczyszczone.

9. Kupując diamenty należy zwrócić uwagę na 4 rzeczy: kolor kamienia, szlif, przejrzystość i wielkość (karaty). Tak zwane 4C – „color, cut, clarity, carat”.

10. Często mówi się, że diamenty są niezniszczalne, lecz jest to niestety nieprawda. Diament poddany wysokiej temperaturze ulegnie zniszczeniu. Dobra informacja jest taka, że ta temperatura musi być wyjątkowo wysoka – 820 stopni celsjusza.

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo