Jak dobrać przekąski do wina, by zabłysnąć przed znajomymi
fot. Getty Images

Lifestyle

Jak dobrać przekąski do wina, by zabłysnąć przed znajomymi

Muszą się wśród nich znaleźć 4 gatunki sera
09.12.2017

Jak skomponować deskę serów jak profesjonalista?

Planujecie zorganizować przyjęcie w gronie znajomych? Nie obejdzie się bez wina. A skoro tak, warto przygotować także drobne przekąski. Ideałem będzie deska serów. Jak skomponować ją jak rodowici Włosi? Przychodzimy z pomocą.

 

Chcesz zaimponować w towarzystwie? Dowiedz się, jak obchodzić się z winem

 

1. Wybierz odpowiednie sery

Włosi słyną z ponad trzystu odmian, jest więc z czego wybierać. Nie musicie jednak kupować niezliczonej ilości serów, by zachwycić znajomych – wystarczą cztery rodzaje – każdy na bazie innego rodzaju mleka. Wśród serów z mleka krowiego najbardziej wyrafinowany jest chyba Parmigiano-Reggiano. W końcu dojrzewa aż 36 miesięcy! Nie ścierajcie go jednak na tarce. Lepiej będzie, gdy pokroicie go w kostkę. Na desce nie może zabraknąć też sera koziego (np. Taleggio z Lombardii albo... gorgonzoli) oraz mozarelli (najlepiej oryginalnej z mleka bawolego). Idealnym dopełnieniem będzie owczy pecorino. Obok którego warto położyć kilka plasterków salami.

fot. Getty Images

 

2. Kolejność ma znaczenie

Jeśli planujecie pić różne rodzaje wina, róbcie to w odpowiedniej kolejności – najpierw białe, później różowe i dopiero na końcu czerwone. Podobna zasada dotyczy też serów. Degustowanie zaczynamy od smaków najdelikatniejszych, by z każdym kęsem zwiększać intensywność smaków i aromatów. W takiej kolejności sery należy więc podawać.

 

Kształt kieliszka ma wpływ na smak wina

 

3. Nie przesadzaj z dodatkami

Do tego wystarczy już tylko dobre pieczywo (na tym poprzestaliby Włosi). Ale jeśli bardzo chcesz, możesz sięgnąć jeszcze po inne dodatki. Dobrym wyborem będzie marmolada, suszone owoce (z morelami na czele) orzechy oraz słone migdały. Można podać także owoce – jabłka albo gruszki. Już mamy na nie apetyt!

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo