2018 rokiem kobiet: przypominamy zatem o naszym geniuszu na przestrzeni lat
fot. Getty Images

2018 rokiem kobiet: przypominamy zatem o naszym geniuszu na przestrzeni lat

Jakie wynalazki zawdzięczamy kobietom?
12.02.2018

2018 rokiem kobiet

Czasy zmieniają się w zatrważającym tempie, zmienia się też postrzeganie świata i przede wszystkim kobiet. Niestety tak jak niegdyś, same musiałyśmy wywalczyć sobie te zmiany. Pod koniec tego roku będziemy świętować setną rocznicę praw wyborczych kobiet w Polsce. Dla porównania w Wielkiej Brytanii prawo to weszło zaledwie kilka miesięcy wcześniej.

 

List do kobiet z całego świata od Angeliny Jolie

 

To jak wygląda nasze życie w dzisiejszych czasach zawdzięczamy silnym i nieustraszonym kobietom, które w imię lepszego jutra ryzykowały niejednokrotnie swoje życie, „Gdybyś żyła w tamtych czasach, przez niemal cały XIX wiek w większości państw Zachodu nie mogłabyś studiować, a mnóstwo zawodów – związanych z medycyną, nauką czy prawem – byłoby dla Ciebie niedostępnych. Nie mogłabyś też głosować w wyborach, na takie prawo musiałabyś czekać jeszcze pół wieku”, Angelina Jolie, w liście do kobiet opublikowanym na łamach Harper's Bazaar

Z tej właśnie okazji (ale i z wielu innych) postanowiłyśmy przypomnieć, co świat zawdzięcza genialnym kobietom. 

 

 

To właśnie kobiety wymyśliły wiele urządzeń codziennego użytku. Nie zdając sobie z tego sprawy, na co dzień niemalże używane zmywarki do naczyń, to wymysł Josephine Cochrane, która w 1887 roku postanowiła lepiej zadbać o swoje piękne, porcelanowe zastawy. Kilka lat później odbierała odznaczenia za niezwykły wynalazek, który zrewolucjonizował życie ludzi na całym świecie. 

Obok niej w historii były takie kobiety, które wiodły prym również w branży technologicznej. Ada Lovelace wymyśliła jako pierwsza coś, co dzisiaj nazywamy algorytmem komputerowym, zaś znanej aktorce Hedy Lamar, możemy podziękować za Wi-Fi.

 

 

Jednak nie tylko nasz geniusz przejawiał się w ścisłych dziedzinach życia: Lizzie Magie w 1904 roku wymyśliła grę, którą nazwała „The Landlord’s Game”, dzisiaj znaną jako „Monopoly”. Niestety jej wymysł został skradziony i ostatecznie jego kreatorka zarobiła na nim zaledwie pięćset dolarów. I to właśnie kobiety kilka tysięcy lat temu wymyśliły piwo, jego proces tworzenia i udoskonalania.

Ponadto Margaret A. Wilcox w 1893 wymyśliła ogrzewanie samochodowe,  Dr Marii Telkes zawdzięczamy panele słoneczne. Ponadto kobiety są odpowiedzialne za: maszynę do lodów, wycieraczki samochodowe, centralne ogrzewania, kevlar, strzykawki, współczesną lodówkę czy rozszyfrowanie struktury DNA. A to tylko ułamek z tego, co kobiety dały naszej cywilizacji. 

#GirlPower

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie