Weekend Kulinarny w Hotelu Atut: jesiotr i kawior w rolach głównych
Fot. materiały prasowe

Weekend Kulinarny w Hotelu Atut: jesiotr i kawior w rolach głównych

Myślisz o weekendzie w dobrym smaku?
13.02.2018

Król wśród ryb, ryba królów

Jesiotra jeszcze kilkadziesiąt lat temu można było wyłowić z Wisły. Obecnie nie występuje naturalnie. O niezwykłym gatunku, goszczącym w przeszłości na dworskich ucztach, przypominają organizatorzy mistrzostw Polski w potrawach i kawiorze z jesiotra. Do udziału w wydarzeniu zaproszono wybitne osobowości polskiej kuchni, Ewę Wachowicz, Jerzego Pasikowskiego i Adama Dmyterko.

 

Fot. materiały prasowe

 

Gospodarzem i współorganizatorem mistrzostw Polski w potrawach i kawiorze z jesiotra jest czterogwiazdkowy Hotel Atut. Lokalizacja doskonale wpisuje się w motyw przewodni całodniowej rywalizacji, ponieważ miejsce położone jest w Licheniu Starym w pobliżu największych hodowli jesiotra w kraju. Wykwintny gatunek to lokalny przysmak oraz wiodący specjał hotelowej restauracji Yesiotr, w której można skosztować na przykład pierożków z jesiotra w cieście cytrynowym z warzywami julienne i sosem rakowym czy jesiotra przygotowanego nowoczesną metodą sous vide.

 

Fot. materiały prasowe

 

Spod ręki mistrzów

Mistrzostwa odbędą się już po raz czwarty w ramach Weekendu Kulinarnego. Wyselekcjonowane, dwuosobowe zespoły 10 marca postarają się oczarować jurorów przygotowanymi przez siebie daniami i kawiorem z jesiotra. Do udziału w konkursie zaproszeni zostaną kucharze reprezentujący hotele i restauracje z całej Polski. Rywalizacja odbędzie się pod czujnym okiem uznanych szefów kuchni – Jerzego Pasikowskiego i Adama Dmyterko. Gościem specjalnym wydarzenia będzie natomiast Ewa Wachowicz, która stanie na czele jury VIP. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, ponieważ mistrzostwa po raz pierwszy zostały nominowane do prestiżowego konkursu Kulinarny Puchar Polski 2018. Zwycięzcy rywalizacji w Hotelu Atut otrzymają zaproszenie na wielki finał KPP podczas Międzynarodowych Targów Gastronomii POLAGRA GASTRO.

 

Fot. materiały prasowe

 

Inspirujące doświadczenie

Jestem zwolenniczką przenoszenia tradycji na talerze, ale w nowoczesnym wydaniu. Uczestnicy konkursu niejednokrotnie zaskakiwali mnie nieszablonowymi pomysłami na skomponowanie dań z jesiotrem i kawiorem. Bycie jurorem podczas mistrzostw to dla mnie niezwykle inspirujące doświadczenie, dlatego już po raz kolejny przyjęłam zaproszenie od Hotelu Atut  – przyznaje Ewa Wachowicz, gość specjalny wydarzenia.

Mistrzostwa Polski w potrawach i kawiorze z jesiotra nie są imprezą biletowaną. Sponsorami głównymi wydarzenia zostali Nestle Professional, DAJAR, Lexus Wrocław, Deutsche Bank oraz Iglotex. Kulinarnym potyczkom będą mogli przyglądać się wszyscy pasjonaci pysznej kuchni oraz goście Hotelu Atut, na których dodatkowo czeka wiele przyjemności nie tylko w postaci degustacji, ale i wyszukanych atrakcji, jak na przykład pokaz akrobatyczny zwycięzców „Mam Talent”. Weekend Kulinarny zwieńczy uroczysta Gala w eleganckim stylu.

 

Fot. materiały prasowe

 

Wykwintna ryba w zasięgu ręki

Od końca XX wieku trwają próby przywrócenia jesiotra do środowiska naturalnego. Tymczasem w okolicach Konina znajdują się największe w Polsce łowiska tego wykwintnego gatunku. Dla hodowców to niełatwy przypadek z uwagi na późny wiek osiągania przez jesiotry możliwości rozrodu. Jednak potencjał tej ryby jest tak duży, jak ona sama (osiąga nawet cztery metry długości). Można z powodzeniem przyrządzać ją na wiele sposobów. Kawioru również nie trzeba daleko szukać. Wysokogatunkowy produkt pochodzący z Wielkopolski eksportuje się do renomowanych restauracji na całym świecie.

 

Fot. materiały prasowe

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie