To właśnie ta dieta cieszy się teraz największą popularnością
fot. Getty Images

To właśnie ta dieta cieszy się teraz największą popularnością

Dlaczego?
08.07.2018

Choć możecie nie zdawać sobie z tego sprawy, to właśnie ta dieta jest teraz najpopularniejsza na świecie. A liczba osób, która ją stosuje dwukrotnie przewyższa liczbę osób jedzących mięso. Pewnie więc domyślacie się już, o jaką chodzi – o dietę bazującą na produktach roślinnych. Która zresztą polecana jest zarówno przez specjalistów od zdrowego żywienia, jak i ekologów. A przechodzą na nią nie tylko gwiazdy, dbające o smukła sylwetkę, ale i... piłkarze, którym nie może zabraknąć energii. Na czym dokładnie polega i w czym tkwi jej fenomen?

Poznaj dziwne nawyki Marilyn, które pozwoliły jej utrzymać smukłą sylwetkę

Dlaczego warto przejść na dietę roślinną?

Zacznijmy od tego, że dieta bazująca na produktach roślinnych to nie synonim weganizmu czy wegetarianizmu. Nie chodzi bowiem o całkowite wykluczenie produktów pochodzenia zwierzęcego. Dozwolony jest nie tylko miód, jajka czy nabiał, ale nawet ryby i mięso. Grunt to dobrać jednak odpowiednie proporcje. I nie ma tu jednego scenariusza – być może właśnie dlatego dieta jest tak powszechna. Jedyna zasada, to by produkty roślinne dominowały w menu, przy jednoczesnym ograniczeniu produktów zwierzęcych. I nie trzeba jeść jedynie warzyw i owoców. Równie wskazane są orzechy, produkty zbożowe i sojowe. 

Zalety diety bazującej na produktach roślinnych? Przede wszystkim, możemy być pewni, że o wiele łatwiej będzie nam zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę błonnika (codzienne zapotrzebowanie to ok. 30 g), którego rośliny są nieocenionym źródłem. A zmniejszenie spożycia mięsa sprawi, że unikniemy nadmiaru soli, tłuszczy i cukru. A więc nie tylko będziemy zdrowsi, ale i szczuplejsi. Dlaczego by więc nie spróbować?

7 rzeczy, które robisz, nie wiedząc, że spowalniają Twój metabolizm

Od czego zacząć?

Po pierwsze spróbuj wykluczyć mięso ze swojego menu przez 3-4 dni w tygodniu. Zresztą wystarczy jeden, by ograniczyć zużycie wody porównywalnej z tą potrzebną do wzięcia aż 30 pryszniców. Po drugie, postaraj się owoce i warzywa jeść 5 razy w ciągu dnia. Brzmi niewykonalnie, ale przekonasz się, jak szybko wchodzi to w nawyk.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie