4 proste rzeczy, jakie warto robić, by ograniczyć zużycie plastiku
fot. ImaxTree / agencja Free

4 proste rzeczy, jakie warto robić, by ograniczyć zużycie plastiku

Całkiem przyjemne
20.07.2018

Na pewno doskonale znacie ten problem. Nie bez przyczyny tyle się teraz mówi o konieczności rezygnacji ze słomek do napojów (w Europie wkrótce mają być zabronione). Ekolodzy biją na alarm. Plastik jest obecnie jednym z największych zagrożeń dla środowiska, do tego stopnia, że postrzegany jest jako „wypadek przy pracy” w rozwoju cywilizacji. Coś, co zostało stworzone szybciej niż pomyślano o konsekwencjach. W tej chwili z jego powodu najbardziej cierpią morza i oceany, a właściwie żyjące w nich zwierzęta. Zgodnie z badaniami Greenpeace w tej chwili w wodach znajduje się ok 150 milionów ton plastiku, którego drobne cząsteczki połykane są przez ryby i inne stworzenia, tym samym stając się częścią łańcucha pokarmowego i stanowiąc niebezpieczeństwo także dla człowieka. Najwyższa więc pora, by zacząć coś z tym robić. Podpowiadamy, jakie są możliwości.

4 proste sposoby na bycie bardziej ekologiczną kosmetykomaniaczką

1. Noś zawsze przy sobie siatkową torebkę

Podobną do tej, jaką przed laty do warzywniaka nosili Twoi dziadkowie.W końcu jest nie tylko praktyczna, ale i bardzo modna. W dodatku można ją prac w pralce, dzięki czemu bez obaw możesz chować do niej zarówno warzywa, owoce, jak i inne produkty. Włóż ją do swojej normalnej torebki i wyciągaj zawsze, gdy jesteś na zakupach.

2. Nie bierz kawy na wynos

A jeśli już musisz, przynoś swój własny kubek wielorazowego użytku. Chodzi o to by liczbę śmieci ograniczyć do minimum. Zwłaszcza plastikowych kubków, wieczek czy wspomnianych już słomek. Frappucino znika z nich w mgnieniu oka, a plastik rozkłada się latami... Wie o tym choćby Starbucks, który obiecał całkiem zrezygnować z rurek. Dał sobie na to czas do 2020 roku.

3. Rób zakupy świadomie

Teraz to coraz łatwiejsze. W końcu popularne sieciówki, takie jak Zara, Mango czy H&M regularnie wypuszczają swoje ekologiczne kolekcje. Co je wyróżnia? Uszyte są z tkanin przyjaznych środowisku – nierzadko z bawełny organicznej, a jeśli z syntetyków, to pozyskanych w procesie recyklingu. Także z przetworzonych butelek PET. 

Poznajcie 5 marek uwielbianych przez ekofashionistki

4. Wybieraj produkty zrobione z plastiku wyłowionego z oceanów

Tak, to możliwe. Najlepszy przykład? Sneakersy Adidasa, które powstały w wyniku współpracy z „Parley fot the Oceans” (specjalną platformą zrzeszającą osoby, którym nieobojętny jest los środowiska) – właśnie z plastiku wyłowionego wcześniej z oceanów, a następnie odpowiednio przetworzonego. Mają właściwie jedyną wadę – cenę. trzeba za nie zapłacić ponad 500 euro. Nie martwcie się jednak. Jeśli ich nie kupicie, nie szkodzi. W końcu konsumpcjonizm wcale nie jest eko.

fot. materiały prasowe

 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie