Polka na pierwszym miejscu w rankingu kobiet, które najbardziej wpłynęły na losy świata
fot. Getty Images

Polka na pierwszym miejscu w rankingu kobiet, które najbardziej wpłynęły na losy świata

Wyróżniło ją BBC
10.08.2018

Wyjątkowy ranking opublikowało właśnie BBC, sprawiając, że nikt nie mówi już o niczym innym. Zwłaszcza w Polsce. Bo to właśnie nazwisko naszej rodaczki znalazło się na czele listy 100 kobiet, które zdaniem słynnej brytyjskiej stacji, najmocniej wpłynęło na losy świata (zmieniając bieg historii). Domyślacie się już o kogo chodzi? Tak – o Marię Skłodowską-Curie (1867-1934).

4 zaskakujące fakty, których nie wiedziałyście o Jane Austen

Maria Skłodowska-Curie najbardziej wpływową kobietą świata według BBC

Nie kryjemy dumy, ale i nie jesteśmy zaskoczone. W końcu Polka jako pierwsza kobieta w Europie otrzymała tytuł doktora, a następnie, już jako profesor, wykładała na francuskiej Sorbonie (wcześniej zresztą sama tam studiując – to właśnie z tego powodu opuściła rodzinną Warszawę). Nie mówiąc już o tym, że odkryła aż dwa pierwiastki chemiczne – polon i rad, za swoje osiągnięcia dwukrotnie zdobywając nagrodę Nobla (w 1903 i 1911 roku). I do dziś pozostaje jedyną osobą w historii, która laureatem została więcej niż raz (w dodatku wyróżnionym w dwóch różnych dziedzinach naukowych – fizyce i chemii). Rozwinięta przez nią teoria promieniotwórczości zainicjowała badania nad leczeniem nowotworów. 

2018 r. rokiem kobiet: Przypominamy zatem o naszym geniuszu na przestrzeni lat

fot. Getty Images

Polka zdobyła największą liczbę głosów odbiorców BBC po tym, jak jej nazwisko zostało wskazane  przez 10 niezależnych ekspertów. Zaraz za nią na podium plasują się: Rosa Parks – amerykańska aktywistka na rzecz praw człowieka i Emmeline Pankhurst – słynna brytyjska sufrażystka, która w znacznym stopniu przyczyniła się do przyznania kobietom praw wyborczych. Na liście znalazły się też: Matka Teresa, księżna Diana Amelia Earhart czy Rosalind Franklin

 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie