Jeśli kochasz dobre jedzenie, nie możesz przegapić tego wydarzenia
fot. materiały prasowe

Jeśli kochasz dobre jedzenie, nie możesz przegapić tego wydarzenia

Już niebawem druga edycja Dr Irena Eris Tasty Stories 2018!
12.09.2018

Tasty Stories: różnorodność w życiu, jedność w kuchni

Po raz drugi Hotele SPA Dr Irena Eris, w ramach unikatowego projektu kulinarnego Dr Irena Eris Tasty Stories, wyruszają w poszukiwaniu smakowitych, pełnych soczystej treści, doprawionych prawdziwymi emocjami opowieści o kuchni, produktach oraz o ludziach, którzy je tworzą. Tematem kolejnej edycji jest Różnorodność w życiu, jedność w kuchni. Tegoroczni bohaterowie, choć bardzo się od siebie różnią – pochodzeniem, wiekiem, tradycją rodzinną, to łączy ich zamiłowanie do tego, co robią oraz fascynacja światem kuchni. Bo jedzenie nie tylko zaspokaja jedną z podstawowych potrzeb istnienia, ale daje też poczucie bezpieczeństwa, własnych korzeni, tożsamości i doświadczeń. Łączy ludzi w wyjątkowy sposób, tego coraz częściej brakuje w naszym codziennym życiu.

fot. materiały prasowe

Bohaterami smakowitych opowieści beskidzkiej edycji są ONI: Janusz Myjak, szef kuchni restauracji Szósty Zmysł w Hotelu SPA Dr Irena Eris Krynica-Zdrój oraz jego żona, pracujący w hotelu barman, który doskonale wie, jak gasić ogień oraz kierowany ekologicznymi ideałami hodowca krów rasy Limousin, któremu towarzyszy jego brat, weterynarz. Dołącza do nich również zakochana w Beskidzie Sądeckim przewodniczka, odkrywająca przed gośćmi hotelu tajemnice dawnej Krynicy. Podążając szlakiem mazurskim, poznamy też gotujące kobiety. Bohaterkami filmowych portretów są więc również ONE: Agnieszka Wilbrandt, szefowa kuchni Restauracji Oranżeria w Hotelu SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie oraz młoda i ambitna cukierniczka, przed której deserami, serwowanymi w hotelu, trudno się oprzeć. To również lokalna producentka warzyw ekologicznych, której produkty są prawdziwą chlubą Mazur i Warmii oraz twardo stąpającej po ziemi hodowczyni kóz, która przekazuje gospodarstwo swojej córce.

fot. materiały prasowe

Tegoroczne opowieści Dr Irena Eris Tasty Stories będą miały swój finał podczas dwóch, obfitujących w różnorodne wydarzenia, wyjątkowych weekendów.

Od 14 do 16 września w Hotelu SPA Dr Irena Eris Krynica Zdrój odbędzie się plenerowa Kolacja ONI przygotowana przez gospodarza wieczoru, szefa kuchni Restauracji Szósty Zmysł w krynickim Hotelu SPA, Janusza Myjaka i zaproszonych do współpracy przyjaciół: Marcina Sołtysa (szef kuchni Restauracji Filipa 18) i Pawła Krasa (szef kuchni Restauracji Bottiglieria 1881). Kolację poprzedzi seans filmowy w hotelowym kinie letnim. Zobaczymy bardzo ciekawy dokument pt. „W obronie jedzenia”, próbujący odpowiedzieć na pytania, co tak naprawdę powinniśmy jeść i jakich zasad przestrzegać, by jedzenie stało się źródłem zdrowia, siły i po prostu codziennej czystej przyjemności.

Drugie spotkanie będzie miało miejsce w dniach 19-21 października w Hotelu SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie, gdzie w piątek wieczorem znowu rozświetli się Rybakówka. To właśnie w jej wnętrzach odbędą się degustacje oraz spotkania z lokalnymi producentami. Sobotnie grande finale poprzedzi seans filmowy – głos zabiorą „Boginie jedzenia”. Bohaterki filmu to wpływowe i twórcze kobiety, które działają w kulinarnym świecie: szefowe kuchni, cukierni, sommelierki, barmanki... Pochodzą z różnych miejsc, ale łączą je podobne motywacje i podobne problemy. Traktują gastronomię jako platformę komunikacji z innymi, możliwość edukacji, poznawania swoich kultur i tradycji, a także rozwoju lokalnego biznesu. 

fot. materiały prasowe

Zwieńczeniem weekendu będzie ekskluzywna Kolacja ONE, którą w sobotni wieczór wydadzą, po raz pierwszy łącząc siły, trzy niezwykłe kobiety.  Agnieszka Wilbrandt, szefowa kuchni Restauracji Oranżeria w Hotelu SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie oraz zaproszone do współpracy: uczestniczka Top Chef – Mariola Monczak (szefowa kuchni Restauracji Pod Papugami) i zwyciężczyni Top Chef 2018 Sylwia Stachyra (założycielka „CookShe by Sylwia Stachyra”, szkoleniowiec i konsultant restauracyjny w jednej osobie).

 

 

Tego wydarzenia nie można przegapić!
Więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnym fanpage’u Dr Irena Eris 
oraz na www.DrIrenaErisTastyStories.com

 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie