Pokaż nam swój komputer, powiemy ci, kim jesteś
fot. Huawei MateBook X Pro / materiały prasowe

Pokaż nam swój komputer, powiemy ci, kim jesteś

Jesteś „Szefową” czy może „Artystyczną duszą”?
09.10.2018

Co mówi o tobie twój komputer?

O naszym charakterze wiele mówią: styl ubierania się, gust muzyczny, książkowe czy filmowe wybory. Okazuje się, że nie inaczej jest z komputerami, a konkretnie – laptopami. Dowód? Wyniki niecodziennego badania, jakie na zlecenie Huawei wśród polskich, austriackich oraz skandynawskich użytkowników laptopów przeprowadziła firma Ipsos. W analizie wzięto pod uwagę przede wszystkim sposób, w jaki badani korzystają z laptopów. W oparciu o wyniki udało się wyróżnić pięć ciekawych typów użytkowników, których scharakteryzowano jako „Szefów”, „Najlepszych przyjaciół”, „Miłośników luksusu”, „Luzaków” oraz „Artystyczne dusze”. Nazwy te można oczywiście traktować z przymrużeniem oka, jednak faktem jest, że oczekiwania wobec sprzętu komputerowego wiele mówią o nas samych.

Zaskakujący może być wniosek, że różnice między poszczególnymi typami użytkowników laptopów dotyczą nie tylko parametrów branych pod uwagę przy zakupie i sposobu korzystania, ale też tego, czy i jak dbamy o sprzęt. Oto charakterystyki pięciu grup, które udało wyłonić się na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Polsce, Austrii, Danii, Szwecji, Norwegii oraz Finlandii:

1. „Miłośnicy luksusu”

fot. Huawei MateBook X Pro / materiały prasowe

To grupa, która w Polsce dominuje – liczy 28% badanych. Aż 82% spośród nich twierdzi, że ich laptopy są czyste, a 68% regularnie dba o porządek na pulpicie. Kluczową kwestią przy wyborze laptopa jest dla nich bezproblemowa praca urządzenia. 21% „Miłośników luksusu” używa laptopa jedynie w pracy. Musimy przyznać, że same zaliczyłybyśmy się do tej grupy (i podejrzewamy, że większość naszych Czytelniczek również). Nie tylko z powodu zamiłowania do luksusu, ale też wszechstronności. Właśnie tak definiujemy luksus: możliwość nieskrępowanego korzystania z naszego laptopa, który nigdy nas nie zawiedzie. Huawei MateBook X Pro to ultrabook klasy premium dla tych, którzy oczekują od laptopa czegoś więcej: szybkości i mocy zamkniętych w stylowej oprawie. Dotykowy ekran FullView o rozdzielczości 3000x2000 pikseli stworzy prawdziwy raj dla estetów, a mocny procesor, dedykowana karta graficzna i pojemna pamięć SSD zapewnią błyskawiczne działanie sprzętu. Rewelacyjnym rozwiązaniem jest również czytnik linii papilarnych, który umożliwia włączenie laptopa w 7,8 sekundy. Z kolei potężna bateria wytrzyma nawet 15 godzin korzystania z internetu lub 12 godzin oglądania filmów. I pomyśleć, że ten ultrabook waży jedynie 1,33 kg! To prawdziwy luksus, przyznacie?

2. „Artystyczne dusze”

fot. Huawei MateBook X Pro / materiały prasowe

To najczęściej osoby w młodym wieku – 40% ma 20-29 lat. Pomimo romantycznej nazwy tej grupy, dla 58% „artystycznych dusz” podczas wyboru laptopa najważniejsza jest specyfikacja techniczna i dodatkowe niestandardowe funkcje. Aż 63% nie może sobie wyobrazić życia bez ultrabooka. Dla 51% z nich laptop jest głównym źródłem rozrywki. 35% dodaje swoim laptopom nieco indywidualnego charakteru, na przykład naklejając na nie nalepki. Według badań Ipsos „Artystyczne dusze” to druga najliczniejsza grupa wśród Polaków – należy do niej aż 26% respondentów.

3. „Szefowie”

fot. Huawei MateBook X Pro / materiały prasowe

Wykorzystują laptop głównie do pracy. Jednocześnie 46% z nich przywiązuje wagę do szybkości procesora, a 42% zwraca uwagę na wielkość pamięci wewnętrznej. Niezwykle ważna jest dla nich również bezproblemowa praca urządzenia. Osoby tego typu dbają o swój sprzęt – wszyscy zgodnie przyznają, że ich urządzenie musi być czyste. Do kategorii „Szefów” zalicza się 19% polskich respondentów.

4. „Luzacy”

fot. Huawei MateBook X Pro / materiały prasowe

Raczej nie przywiązują wagi do specyfikacji urządzenia. Tak twierdzi 43% respondentów. Dla 42% komputer służy wyłącznie do komunikacji z innymi, a 22% nie dba o wygląd swojego komputera. 25% wprost przyznaje, że ich urządzenie jest porysowane i zupełnie im to nie przeszkadza. 82% przyznało, że zdarza im się jednocześnie korzystać z komputera i pić napoje nad klawiaturą. „Luzacy” używają laptopa najczęściej w domu (88%). Należy do nich jedynie 14% naszych rodaków.

5. „Najlepsi przyjaciele”

fot. Huawei MateBook X Pro / materiały prasowe

To najmniej liczna grupa w naszym kraju – jest ich zaledwie 12%. Osoby tego typu pozostają wierne swoim laptopom i niechętnie się z nimi rozstają. Niemal wszyscy respondenci (98%) definiowani jako „Najlepsi przyjaciele” korzystają z ultrabooków w domu, przy czym jest to najczęściej pokój gościnny (80%). Są oni także wierni ulubionej marce i wymieniają komputer tylko wtedy, gdy się zepsuje. 73% z nich określiło swój komputer jako „stylowy”, a 53% przyznało, że ich laptop często jest zakurzony.

 

A Ty do której grupy należysz? Przekonaj się sama! Pod tym linkiem znajdziesz test, który odkryje przed Tobą Twój prawdziwy charakter!

 

Huawei MateBook X Pro / fot. materiały prasowe

Powyższe wyniki powinny być ciekawą wskazówką dla producentów laptopów, ponieważ pokazują, jakie rozwiązania i cechy interesują poszczególne grupy użytkowników. Marka Huawei wzięła sobie do serca opinie respondentów przy projektowaniu Huawei MateBook X Pro. Dzięki temu w krótkim czasie ultrabook stał się jednym z najpopularniejszych w Polsce.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie