W tej warszawskiej restauracji zjesz dania przyrządzone przez gwiazdy
fot. materiały prasowe

W tej warszawskiej restauracji zjesz dania przyrządzone przez gwiazdy

Signature – brawo za pomysł!
07.01.2019

Signature Gwiazd to autorski koncept restauracji, nawiązujący do jej nazwy. Signature to z języka angielskiego „podpis” i w nawiązaniu do tego powstał pomysł na stworzenie sygnowanych dań pochodzących spod wspólnej ręki Szefa Kuchni Wojciecha Kiliana oraz zaprzyjaźnionych gwiazd. Dania te są dostępne wśród propozycji a’ la carte.

Signature Gwiazd, czyli po(d)pisowe dania znanych osobistości

Każde z autorskich dań to wypadkowa preferencji danej gwiazdy i ekspertyzy Wojciecha Kiliana. Obecnie w menu znajdują się dania Małgorzaty Sochy, Anity Sokołowskiej i Borysa Szyca. Oto, co sami mówią o swoich doświadczeniach związanych z gotowaniem w Signature oraz o autorskich potrawach.

Małgorzata Socha

fot. materiały prasowe

„Jestem zachwycona projektem do którego zostałam zaproszona. Gotowanie to dla mnie przyjemność a u boku takiego Szefa Kuchni to także i niesamowita przygoda. Na przestrzeni wielu lat, podczas różnych podróży czy też spotkań poznawałam ogrom smaków i ciekawych połączeń z których wiele z nich wykorzystywałam gotując bliskim. To dla mnie przyjemność móc dodać do menu, które bardzo dobrze znam, danie będące wynikiem moich kulinarnych przygód" – mówi Małgorzata Socha. „To absolutnie moje smaki! Po raz pierwszy miałam okazję gotować w profesjonalnej kuchni, co było dla mnie nie lada przeżyciem” – dodaje.

Danie Małgorzaty Sochy:

gotowany dorsz atlantycki/ warzywa sezonowe/ ravioli/ boczniaki królewskie/ wywar rybny z szafranem – 67 zł

fot. materiały prasowe

Anita Sokołowska

fot. materiały prasowe

„Chciałam żeby moje propozycja była zdrowa, ale bez przesady. Żeby danie było aromatyczne i rozgrzewające, bo to się nam wszystkim przyda na ciemne i zimne, jesienne dni.”

Danie Anity Sokołowskiej:

jesiotr / puree z dyni kolendry i suszonych fig / cannelloni z kasztanami i borowikami / sos z suszonych jabłek i trawy cytrynowej – 63 zł

fot. materiały prasowe

Borys Szyc

fot. materiały prasowe

„Danie główne – sztuka mięsa z chrzanem – to smak mojego dzieciństwa. Typowo polskie, ale unowocześnione, serwowane ze szparagami i marchewką. Pomyślałem też o wegetarianach – zrobiliśmy domowy makaron z oliwą z oliwek i czarną truflą.”

Danie Borysa Szyca:

sztuka mięsa z bulionu/ ziemniaki/ warzywa/ sos chrzanowy – 62 zł.

oraz

domowy makaron z truflą i sosem maślanym – 36 zł.

sztuka mięsa; fot. materiały prasowe

makaron z truflą; fot. materiały prasowe

 

Próbowałyście? Jeśli jeszcze nie, najwyższa pora nadrobić zaległości. Signature rekomendują nie tylko gwiazdy, ale i Gault&Millau. Lokal znajduje się także w przewodniku Michelin po najlepszych restauracjach w Europie. 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie