To właśnie o tej porze dnia spalamy najwięcej kalorii
fot. Getty Images

To właśnie o tej porze dnia spalamy najwięcej kalorii

Potwierdzają to naukowcy.
09.01.2019

Chociaż różnimy się od siebie pod względem szybkości metabolizmu, okazuje się, że łączy nas szybkość spalania kalorii w zależności od pory dnia. Która, w zależności od tego, czy jest ranek czy wieczór, może różnić się nawet o 10%. Tezę potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych ostatnio przez Current. Biology Journal. 

Jedz na szczęście, czyli jak to, co jemy wpływa na nasz nastrój.

Kiedy w ciągu dnia spalamy najwięcej kalorii?

Wynik jest dość zaskakujący, okazuje się bowiem, że pomimo, że więcej energii mamy rano (zwłaszcza po drugiej kawie), kalorie łatwiej nam spalać późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem. Nie cieszcie się jednak, jeśli właśnie wtedy jesteście na siłowni. Okazuje się bowiem, że zasada sprawdza się jedynie, kiedy organizm jest w stanie spoczynku. Czyli na przykład, kiedy siedzicie na krześle o 5 rano, spalacie dziesięciokrotnie mniej kalorii niż robiąc dokładnie to samo o godzinie 17.00. To właśnie do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przebadali niewielką grupę osób w specjalnie do tego stworzonych warunkach laboratoryjnych. Ochotników zamknięto w pomieszczeniu, do którego nie docierało naturalne światło, tak, by nie mogli rozpoznać, która jest godzina. Nie mieli oni więc także zegarków ani telefonów komórkowych. Dostawali zaś konkretne instrukcje, kiedy mogą jeść i spać, a każdego dnia kładziono ich do łóżka o 4 godziny wcześniej niż dnia poprzedniego. Chodziło o to, by stracili rachubę czasu, a tym samym badanie było wiarygodne. To właśnie w trakcie tak przeprowadzonego eksperymentu okazało się, że najmniej kalorii spalamy bardzo wczesnym rankiem, by 12 godzin później wspiąć się pod tym względem na wyżyny. Różnica w spalaniu wynosiła dokładnie 130 kalorii na godzinę. 

Dominujące trendy 2019 roku, dzięki którym będziesz zdrowsza i szczuplejsza.

Co z tego wynika w praktyce? No cóż, dzięki tej wiedzy efektywnie można planować pory posiłków. W końcu chodzi o to,  by zdążyć spalić to, co wcześniej przyswoiliśmy. Tylko tyle i aż tyle. 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie