7 miejsc z „Gry o Tron”, które można odwiedzić w realu
Mroczny szpaler, Irlandia Północna / fot. Getty Images

7 miejsc z „Gry o Tron”, które można odwiedzić w realu

Nieprawdopodobne, a jednak prawdziwe!
15.04.2019

Bezkresne górzyste tereny, bujne lasy, kryjące w sobie prawdziwe cudami natury czy malownicze historyczne miasteczka... – na pewno zwróciłyście na nie uwagę, oglądając Grę o Tron. I na pewno czekacie, by zobaczyć je ponownie. Mamy dla was dwie wiadomości –  i obie są dobre. Po pierwsze, premiera ósmego, ostatniego sezonu kultowego serialu już dziś na HBO. Po drugie, wiele z najbardziej nieprawdopodobnych miejsc, które posłużyły za tło produkcji, możecie odwiedzić w realu. Które? Skorzystajcie z naszego miniprzewodnika.

Oglądasz Grę o Tron, pokochasz te pędzle do makijażu.

Najbardziej malownicze miejsca, w których kręcono Grę o Tron 

1. Dubrownik, Chorwacja

Marzycie o tym, by zacumować w Królewskiej Przestrzeni? To możliwe – wystarczy wybrać się na rejs po Adriatyku i zatrzymać w Dubrowniku. Chorwackie miasteczko, z historią sięgającą VII wieku, wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Co ma jedną wadę – Dubrownik jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miastem w regionie. Jeśli jednak nie przeszkadzają wam tłumy, będziecie zachwycone. Zwłaszcza, jeśli równie mocno, co dobre zdjęcia na Instagramie, lubicie... życie nocne. Dubrownik nigdy nie śpi.

Dubrownik, Chorwacja / fot. Getty Images

2. Thingvellir National Park, Islandia

Położone na dalekim zachodzie znanego świata Westeros w prawdziwym świecie mieści się... na Islandii. Konkretnie na jej zachodnim wybrzeży, na półwyspie Snæfellsnes. To właśnie tam znajduje się Kirkjufell – jeden z najpiękniejszych szczytów, o stożkowatym kształcie. Z kolei serialowe Vale to nic innego jak islandzkie parki narodowe – Hengill i Thingvellir.

Kirkjufell / fot. Getty Images

3. Essaouira, Maroko 

Marokańskie miasto Essaouira w Grze o Tron „zagrało” Astapor, w którym Daneris Targaryen skompletowała swoją armię. Na małych ekranach mieliśmy okazję podziwiać m.in. strzegące wejścia do portu mury, za którymi na co dzień cumuje tysiące błękitnych rybackich łodzi.

Essaouira / fot. Getty Images

4. Gaztelugatxe, Hiszpania

Wiecie, gdzie znajduje się Smocza Skała? To proste – w Hiszpanii. To Gaztelugatxe – skalista wyspa w Zatoce Biskajskiej, której znakiem rozpoznawczym jest kamienny most łączący ją z lądem.

Gaztelugatxe / fot. Getty Images

5. Zamek Doune, Szkocja

Czternastowieczna twierdza położona w hrabstwie Stirling w centralnej Szkocji wystąpiła w roli murów Winterfel. 

Rozmowa z Sansą Stark.

Zamek Doune / fot. Getty Images

6. Mroczny szpaler (The Dark Hedges), Irlandia Północna

To jedno z naszych ulubionych miejsc. Mroczny szpaler, czyli z ang. The Dark Hedges uważany jest za najpiękniejszą drogę nie tylko Wielkiej Brytanii, ale i Europy. To prowadzący do Gracehill House fragment Bregagh Road porośnięty starymi bukami, których korony splotły się, tworząc piękny, acz lekko przerażający tunel. Przed wami serialowa Kingsroad – najdłuższa droga Siedmiu Królestw. 

Mroczny szpaler / fot. Getty Images

7. Alkazar, Sewilla, Hiszpania

Alkazar – pałac królewski z XI wieku mieszczący się w Sewilii z uchodzi za najwybitniejsze dzieło architektury mauretańskiej w Hiszpanii. W Grze o Tron to Sunspear, dom Oberyna Martell, księcia Dorne.

Alkazar / fot. Getty Images

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie