Codzienne zwyczaje modelki, Marty Dyks, które sprawiają, że jest bardziej eko
źródło: Instagram.com/martadyks

Codzienne zwyczaje modelki, Marty Dyks, które sprawiają, że jest bardziej eko

Czy aby wprowadzić pozytywną zmianę, trzeba być ecofreakiem?
18.05.2019

Jak być bardziej eko według modelki, Marty Dyks?

Do życia podchodzę holistycznie, zgodnie z zasadą: umysł – ciało – dusza. Zdrowa dieta, aktywność fizyczna, zdrowe ciało, zdrowa psychika. Życie zgodne z naturą jest dla mnie ważne. Od dziecka uczestniczyłam w akcjach sprzątania Ziemi. Już w szkole podstawowej kanapki, zamiast w foliowych woreczkach, nosiłam w wielorazowym pudełku. Jestem nauczona tego, żeby podnosić śmieci, które napotykam na drodze. Korzystam z wielorazowych toreb. Jeśli akurat nie wzięłam żadnej ze sobą, a zakupów mam niewiele, to po prostu biorę je do ręki. Nie używam słomek, unikam plastikowych sztućców, odmawiam próbek, które oferowane są w sklepach, mam butelkę na wodę wielorazowego użytku i swój kubek do napojów na wynos. Nie stosuję peelingów ze sztucznymi granulkami, które trafiają do wody i zanieczyszczają środowisko. A na spacery z psem zabieram biodegradowalne woreczki.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#summer

Post udostępniony przez Marta Dyks (@martadyks)

Jak robić zakupy, by być bardziej eko?

Generalnie dążę do ograniczania zakupów i wydłużania życia rzeczy, które posiadam. Naprawiam, nie wyrzucam. Konsumpcjonizm jest największym grzechem i przyczyną wszystkich problemów, nie tylko dotyczących środowiska. Co z tego, że znajdziemy genialne substytuty plastiku, skoro ilość zużywanych rzeczy spowoduje, że zaraz pojawi się problem z dostępnością naturalnych zamienników? Tak samo jest z modą. Gdyby ludzie kupowali mniej, marki odzieżowe mniej by produkowały. Ograniczenie produkcji pozwoliłoby na polepszenie jakości, a z kolei lepsza jakość dałaby możliwość zatrzymywania ubrań na dłużej. Na szczęście coraz więcej firm myśli o środowisku. Nawet ci najwięksi gracze. H&M przetwarza butelki PET, Adidas robi buty ze śmieci wyłowionych z oceanów, w sprzedaży są już akcesoria z liści ananasa, które zastępują skórę. Warto też zainteresować się markami korzystającymi z form upcyclingu. Jedną z nich jest polska firma There Is No More, która do produkcji unikatowych torebek używa materiałów znalezionych w second handach.

Jak gotować, by nie marnować jedzenia, podpowiada słynna szefowa kuchni Jagna Niedzielska.

Jeśli chodzi o zasady ekologicznego postępowania, najtrudniej się ich trzymać podczas podróży. Ale nawet wtedy staram się, jak mogę. Zabieram ze sobą bambusowe sztućce, w samolocie korzystam tylko z jednego kubeczka. Niestety linie lotnicze nie są przodownikami w kwestii troski o środowisko. Każdą dolewkę wody serwuje się w nowym kubku.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

use of opportunities #relax

A post shared by Marta Dyks (@martadyks) on

Obserwatorom w mediach społecznościowych pokazuję, że nie muszą być ecofreakami, nie trzeba popadać w skrajności. Nie chcę nikogo straszyć ani wzbudzać poczucia winy. Od siedmiu lat jestem wegetarianką, a jeśli ty jesz mięso, spróbuj po prostu jadać go mniej i wyznacz w tygodniu dni, kiedy możesz sobie na to pozwolić. Mamy coraz większą świadomość, a najbardziej mnie cieszy zaangażowanie młodych, bo oni są nadzieją świata.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie