Jestem Europejczykiem, czyli co ludzie mody i gwiazdy sądzą o Europie
kolaż: Karolina Żmijewska

Jestem Europejczykiem, czyli co ludzie mody i gwiazdy sądzą o Europie

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego zadaliśmy im kilka pytań.
24.05.2019

Artyści, aktorki, projektanci, fotografki, słynne szefowe kuchni zastanawiają się razem z Harper's Bazaar, czym jest dla nas Europa, za co ją kochamy i co by było gdyby Inia Europejska przestała istnieć. Wywiady z gwiazdami znajdziecie na łamach czerwcowego, europejskiego numeru magazynu (już dostępny w sprzedaży), tymczasem tu publikujemy złote myśli, które szczególnie nas poruszyły. A dla Was czym jest Europa?

LOU DOILLON: „Moim pierwszym ważnym wspomnieniem z dzieciństwa byli moi rodzice wpadający sobie w ramiona po upadku muru berlińskiego. Pamiętam, jak szliśmy ulicą wśród fetujących tłumów, czuliśmy, jak rodzi się nowy świat. W szkole śpiewaliśmy europejski hymn”.

GEORGIA MAY JAGGER: „W Wielkiej Brytanii jesteśmy świadkami kompletnego obłędu. Cały czas wszyscy rozmawiamy o brexicie. A im więcej rozmawiamy, tym mniej wiemy. I nikt z nas nie ma pojęcia, jak to wszystko się skończy, choć z całego serca chciałabym, żebyśmy pozostali w Unii Europejskiej”.

DOROTA SOSZYŃSKA: „Europa dużo mnie nauczyła. Gdy w 1984 roku zamieszkałam w Brukseli, było to dla mnie kluczowe doświadczenie. (…) Byłam cudzoziemką, a nigdy nie spotkała mnie z tego powodu nieprzyjemność. Zawsze miałam wrażenie, że dla sąsiadów czy przyjaciół jestem niezwykle ciekawa”.

WILHELM SASNAL: „Czuję się Europejczykiem, bo boję się, że mógłbym stracić tę Europę, w której mieszkam. (…) Europa nie jest przecież do końca pojęciem geograficznym, raczej stanem umysłu”.

AGATA BIELIK-ROBSON: „Tylko wielkie polityczne twory, jak cała Unia Europejska, mogą coś znaczyć w sferze globalnej. Narody w zestawieniu z perspektywą globalną nikną jak mrówki przy słoniu. Aby kraje europejskie mogły coś znaczyć, powinny się jednoczyć.”

OLKA OSADZIŃSKA: Europa to dla mnie dom. Podstawowa kategoria przynależności. Jestem Polką i Europejką. Kulturowo i historycznie zawsze czuliśmy się częścią Europy, ale nie zawsze mieliśmy do niej dostęp, teraz mamy dostęp, a nie zawsze czujemy się jej częścią.”.

AGNIESZKA GROCHOWSKA: „Gdyby Europa przestała istnieć… Reszta jest milczeniem”.

Agnieszka Grochowska / fot. Sebastian Ciuliński

MARTA JAKUBOWSKI: „Europę kocham za to, że jest silną jednością i nie ma nic, czego w niej nie lubię”.

MICHALINA OLSZAŃSKA: „Zawsze czułam się Europejką o wiele bardziej niż obywatelką jednego kraju. Europa to dla mnie po prostu dom”.

INA LEKIEWICZ: „Gdyby Unia Europejska przestała istnieć bylibyśmy znacznie mniej bezpieczni”.

MAGDALENA MOUSSON-LESTANG: „Europę kocham za demokrację i wolność. Za jej dziedzictwo, kulturę i ogromną różnorodność ”.

Magdalena Mousson-Lestang / fot. archiwum prywatne

MAGDALENA ŁAWNICZAK: „Europa to dla mnie wolność”.

SŁAWEK BLASZEWSKI: „Europa to dla mnie ojczyzna”.

Sławek Blaszewski / fot. archiwum prywatne

FLAVIA BORAWSKA: „Europa to dla mnie rodzina”.

LARA GESSLER: „Odkąd Polska stała się częścią Unii Europejskiej, mogłam z dnia na dzień zdecydować, że chcę wyjechać do Hiszpanii, Anglii, Holandii, żeby się rozwijać, pracować, poznawać nową kulturę i kuchnię”.

DAWID TOMASZEWSKI: „Europa to dla mnie dom przepełniony kulturą i pięknem, swobodą i tolerancją”.

Dawid Tomaszewski / fot. archiwum prywatne

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie