17 rzeczy, których nie wiedzieliście o filmie „Diabeł ubiera się u Prady”
Kadr z filmu „Diabeł ubiera się u Prady” / źródło: oficjalny Facebook filmu „Diabeł ubiera się u Prady”

17 rzeczy, których nie wiedzieliście o filmie „Diabeł ubiera się u Prady”

Jak się okazuje, Anna Hateway nie była jedyną kandydatką do roli Andy.
26.06.2016

„Diabeł ubiera się u Prady” ma już 10 lat! Z tej okazji dziennikarz Ramin Setoodeh porozmawiał z odtwórcami głównych ról: Meryl Streep, Anne Hathaway, Emily Blunt i Stanleyem Tuccim, reżyserem Davidem Frankelem, scenarzystką Aline Brosh McKenną oraz prezes firmy producenckiej Fox 2000, Elizabeth Gabler, i wydobył z nich zaskakujące anegdoty z planu. Przekonajcie się sami!

 

1. Początkowo wynagrodzenie przeznaczone dla Meryl Streep było poniżej jej oczekiwań. W efekcie Streep była po raz pierwszy zmuszona negocjować swoją gażę „Propozycja honorarium nie odzwierciedlała mojego prawdziwego zaangażowania w projekt, dlatego musiało zostać podwojone. Ale kiedy ma się 55 lat, człowiek potrafi zadbać o swoje interesy...”.

 

2. Anne Hathaway nie mogła pracować w nocy, ponieważ nie podobało się to jej ówczesnemu chłopakowi Raffaellowi Follieriemu. Reżyser David Frankel zdradził: „Ann bardzo emocjonalnie podchodziła do związku z Raffaellem. Chłopak nie chciał, aby aktorka w ogóle pracowała, dlatego Anne bardzo stresowały przeciągające się zdjęcia”.

3. Firma Fox bardzo chciała, aby w rolę Andy wcieliła się Rachel McAdams, ale aktorka kilkakrotnie odrzuciła propozycję, ponieważ nie chciała grać w „zwykłej komedyjce”.

4. Hathaway tak bardzo chciała zagrać rolę Andy, że podczas pierwszego spotkania z wiceprezes Fox 2000, Carlą Hacken, powiedziała prosto w oczy: „Zatrudnijcie mnie!”.

 

5. Przy obsadzaniu roli Emily Charlton brano pod uwagę ponad 100 aktorek, ale ostatecznie producenci wybrali Emily Blunt, która swoją próbkę aktorskich umiejętności nagrała w dżinsach i japonkach.

6. Postać Emily miała być Amerykanką, ale kiedy Blunt po raz pierwszy przeczytała swoją rolę z angielskim akcentem, producenci stwierdzili: „To jest to!”. Jednak przed ostatecznym podjęciem decyzji Emily musiała ponownie wygłosić kwestię w sukience.

7. Stanely Tucci przyjął rolę filmowego Nigela na 72 godziny przed rozpoczęciem zdjęć.

8. Scenariusz miał cztery różne zakończenia, zanim jego ostateczną wersję napisała Aline Brosh McKenna.

9. Meryl Streep uważała, że sceny z niebieskim sweterkiem Andy oraz kiedy w hotelu zamyka jej przed nosem drzwi, były kluczem do ugruntowania pozycji Mirandy jako prawdziwej bizneswoman, a zostały dodane do scenariusza wyłącznie dzięki uporowi Meryl.

 

10. Nikt nie spodziewał się, jakim głosem Streep obdarzy Mirandę. Wszystkim wydawało się, że jako pewna siebie kobieta sukcesu będzie mówić donośnym głosem. Tymczasem aktorka swoje kwestie wręcz szeptała – i to było genialne!

11. Inspiracją do stworzenia postaci Mirandy stali się Clint Eastwood i Mike Nichols. Według Meryl: „Clint Eastwood nigdy nie podnosi głosu, zawsze mówi w tym samym tempie i każdy bez wyjątku musi się skupić, by go zrozumieć. I właśnie to czyni z niego najsilniejszą osobę w pokoju, ale on nie jest śmieszny – tę cechę podkradłam od Mike'a Nicholsa, który potrafi najokrutniejszą prawdę przedstawić z odpowiednią dawką ironii tak, że wszyscy świetnie się bawią. Natomiast sposób poruszania się Mirandy jest – niestety – mój”.

12. Streep zmieniła swoją ostatnią kwestię z „Każdy chce być mną” na „Każdy chce być nami”.

 

13. Kostiumami do tego filmu zajmowała się Patricia Field (kosztowały ponad milion dolarów), która ubierała m.in. serialową Carrie Bradshaw.

14. Meryl Streep bardzo zależało, by image filmowej Mirandy stanowił połączenie stylu 85-letniej modelki Carmen Dell’Orefice (a dokładnie jej fryzury) z elegancją francuskiej polityk Christine Lagarde.

15. Scena rzucenia płaszcza Mirandy Priestly na biurko Emily Charlton była powtarzana co najmniej 30 razy. „Meryl często blokowała się ręka w płaszczu albo ten nie spadł w odpowiednim momencie na biurko. To najśmieszniejsza scena z tego filmu, jaką pamiętam”, dodaje Emily.

 

16. Stanley Tucci zakończył związek z agentką literacką Felicity Blunt (siostrą Emily) na początku zdjęć do filmu. Później Blunt zaprosiła aktora na swój ślub z Johnem Krasinskim. Podczas uroczystości Tucci po raz kolejny spotkał się z Felicity i dwa lata później ją poślubił.

17. Nie będzie drugiej części filmu Diabeł ubiera się u Prady. „Chciałabym nakręcić film z tą samą ekipą, ale wolałabym, żeby to było coś nowego, a nie dalszy ciąg przygód. Myślę, że historię diabła i Prady trzeba zostawić w tym punkcie w którym się skończyła”, tłumaczy Hathaway.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie