20 przykazań stylu według Coco Chanel
Coco Chanel / fot. Getty Images

20 przykazań stylu według Coco Chanel

„Moda przemija, styl pozostaje” – mawiała Mademoiselle. To, czego uczyła kobiety blisko sto lat temu, wciąż pozostaje aktualne.
09.07.2016

Dawała bardzo konkretne wskazówki: że spódnica powinna zasłaniać kolana, bo są zbyt brzydkie, by je pokazywać. Że torebka z paskiem zapewnia dłoniom swobodę (wymyśliła takie rozwiązanie po tym, jak sama zgubiła kilka z rączką). Nauczyła kobiety nosić spodnie, by poczuły się wolne, łączyć ze sobą różne rodzaje biżuterii, a bogate tkaniny zastąpiła skromnym dżersejem. Dowiodła też, że czerń jest zbyt piękna, by wkładać ją wyłącznie na znak żałoby. Oto 20 stylowych reguł Mademoiselle Coco, o których warto pamiętać.

1. Zawsze lepiej być ubraną trochę za mało, niż trochę za bardzo.

2. Luksus musi być wygodny, inaczej nie jest luksusem.

3. Kiedy powinnyśmy używać perfum? Wtedy, kiedy chcemy być pocałowane.

4. Kobieta w dobrych butach nigdy nie jest brzydka.

5. Nędzna sukienka sprawi, że zapamiętają sukienkę. Nienaganna – że zapamiętają kobietę.

6. Prostota jest kluczem do elegancji. Im suknia jest droższa, tym staje się uboższa.

7. Kolor czarny detronizuje wszystko.

8. Natłok kolorów odbiera kobiecie całą oryginalność.

9. Wszystko zależy od barków. Jeśli sukienka nie leży na nich dobrze, to nigdy nie będzie.

10. Nie każda kobieta jest Wenus, nie należy jednak nic ukrywać; to, co staramy się zamaskować, będzie tylko jeszcze bardziej rzucać się w oczy.

11. Wszystko, co wydłuża szyję, jest piękne.

12. Ekstrawagancja zabija osobowość.

13. Kobieta, która się starzeje, musi podążać za modą; tylko młoda kobieta może być modna na swój sposób.

14. Kontrast kolorów jest znośny tylko na scenie, na mieście żadna kobieta nie jest do tego wystarczająco piękna.

15. Z suknią, w której wychodzi się na 10 minut, można sobie pozwolić na wszystko. Zatrzymać ekstrawagancką kreację na cały wieczór to katastrofa.

16. Spójrz na kobietę w sukience: jeśli nie ma kobiety, nie ma też sukienki.

17. Bardzo ładna biżuteria skłania mnie do myśli o zmarszczkach, obwisłej skórze, matronach, kościstych palcach. Cieszy mnie bardzo biały kolczyk na bardzo śniadym płatku ucha.

18. Lepiej podążać za modą, nawet jeśli jest brzydka. Oddalać się od niej jest równoznaczne ze stawaniem się postacią śmieszną.

19. Czarny i biały – oba kolory są pięknem absolutnym. To perfekcyjne połączenie. Ubierzcie kobietę na bal na biało albo na czarno, nie będzie widać nikogo innego.

20. Mężczyźni uwielbiają pokazywać się z kobietami ubranymi dobrze, ale nie ostentacyjnie. Jeżeli właśnie tak wygląda ich towarzyszka, wolą zostać w domu.

Tekst opracowany na podstawie autobiografii Coco Chanel Czar Chanel, spisanej przez Paula Moranda, która w czerwcu ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego (przełożył Paweł Łapiński). Obszerne fragmenty znajdziecie w wakacyjnym numerze Harper's Bazaar Polska. Już w sprzedaży!

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie