12 rzeczy, których nie wiedzieliście o Hermès
fot. oficjalny Pinterest marki Hermès

12 rzeczy, których nie wiedzieliście o Hermès

Od rodzinnej firmy po kultowe pomarańczowe pudełka. Poznajcie najważniejsze fakty z historii francuskiej marki.
11.07.2016

1. Nazwa marki pochodzi od jej założyciela Thierry'ego Hermèsa. W greckiej mitologii Hermes był bogiem posłańców oraz handlu.

 

2. Niewielka firma, która na początku zajmowała się wyłącznie produkcją uprzęży i siodeł do jazdy konnej, dziś, po 179 latach istnienia, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych domów mody.

 

3. Obecnie na świecie działa ponad 300 butików marki.

 

4. We flagowym sklepie Hermès, który mieści się w samym sercu paryskiego Saint Germain, można nie tylko zrobić zakupy, ale także napić się kawy. Mieści się tam Le Plongeoir – niewielka kawiarnia, która serwuje własne wypieki, a wszystkie zamówienia podaje na pięknej porcelanie marki. Oprócz niej pod tym samym adresem działają także księgarnia i kwiaciarnia.

 

5. Hermès to jedna z pierwszych marek luksusowych, które zadebiutowały w sieci. Jej sklep internetowy wystartował 15 lat temu.

 

6. Najsłynniejszymi torebkami w portfolio marki są fasony Kelly i Birkin, stworzone kolejno na cześć księżnej Grace Kelly oraz piosenkarki Jane Birkin. Teraz media wróżą, że kolejną it­-bag od Hermès będzie model Octogone.

 

7. Kultowe pomarańczowe pudełka przewiązane czarną wstążką pojawiły się na rynku dopiero po II wojnie światowej. Wcześniej opakowania miały kolor beżowy, a później musztardowy z brązowymi wykończeniami. Jednak po wojnie firma miała utrudniony dostęp do tych materiałów i zdecydowała się na tekturę w kolorze oranżu. Dziś w ofercie ma 188 rodzajów pomarańczowych opakowań. 

 

8. Nić potrzebna do utkania 1000 apaszek marki ma długość porównywalną do odległości między Ziemią a Księżycem!

 

9. Obecny dyrektor artystyczny Pierre­-Alexis Dumas reprezentuje szóste pokolenie rodziny, która założyła markę Hermès. Jak się jednak okazuje, nie otrzymał tego stanowiska łatwo. Przez długi czas musiał udowadniać ojcu, Jeanowi­-Louisowi Dumas, który był prezesem firmy, że nadaje się do tej roli.

 

10. Od 2008 roku działa założona przez Pierre'a­-Alexisa Dumasa The Fondation D'Enterprise Hermès, która pielęgnuje tradycję rzemiosła, promuje sztukę oraz angażuje się w ochronę środowiska i w edukację.

 

11. W lipcu 2014 roku ogłoszono, że Christophe Lemaire odchodzi ze stanowiska dyrektora kreatywnego marki. Jego miejsce zajęła Nadège Vanhee­-Cybulski, wcześniej związana z The Row.

 

12. Rok temu szczególnie dużo działo się w tym francuskim domu mody. Wszystko za sprawą Jane Birkin, która zrobiła niemałe zamieszanie oświadczeniem, w którym zażądała, by marka zmieniła nazwę dedykowanej piosenkarce torby. Dlaczego? Dowiecie się tutaj.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie