10 rzeczy, jakich nie wiecie o Vivienne Westwood
fot. Getty Images

10 rzeczy, jakich nie wiecie o Vivienne Westwood

Poznajcie żywą legendę
09.07.2017

„Coco Chanel naszych czasów”, królowa DIY. To właśnie jej zawdzięczamy spódnice-tuby, buty na ekstremalnie wysokich platformach, biżuterię w kształcie żyletek, zdekonstruowane płaszcze przeciwdeszczowe i łachmaniarski styl (zwieńczony krótką potarganą fryzurą zwaną coup sauvage). To chyba jedyna osoba, której mogło ujść na sucho umieszczenie wizerunku królowej Elżbiety II na T-shirtach i „upiększenie” go agrafkami – po latach projektantka otrzymała z rąk monarchini Order Imperium Brytyjskiego za zasługi na rzecz mody. Co jeszcze warto wiedzieć o Vivienne Westwood?

 

Vivienne Westwood w obronie Puszczy Białowieskiej

 

1. Vivienne urodziła się w rodzinie robotniczej, w której większą wagę niż do czytania książek przywiązywało się do praktycznych umiejętności. Już jako pięciolatka umiała więc samodzielnie zrobić… buty! Doskonale też zna się na dzierganiu (z drutami w rękach widuje się ją zresztą do dziś). To właśnie umiejętności manualne w dużej mierze przyczyniły się do jej przyszłego sukcesu. Nie tylko ma wizję, ale i potrafi wdrożyć ją w życie.

 

2. Jej pierwsza praca? Nauczycielka w klasach początkowych. Wizytator z kuratorium, który podczas pierwszego roku pracy Vivienne, kontrolował, czy nadaje się do tego zawodu, zastrzeżenia miał jedynie do… jej stroju – zbyt krótkich spódnic i wystających spod nich halek.

 

3. Osobą, która na zawsze zmieniła jej życie, był Malcolm McLaren, pomysłodawca, założyciel i menedżer zespołu The Sex Pistols. To właśnie z nim otworzyła swój pierwszy butik oraz spopularyzowała punkowy styl, tym samym rewolucjonizując brytyjską modę.

 

4. „Jeśli masz świetne ciuchy, żyje ci się lepiej”, mawiała. Sama także trzymała się tej zasady. Być może to właśnie dzięki niej udało się jej przetrwać burzliwy związek z McLarenem.

 

5. „Mimo wszelkich przeciwności udało jej się zachować dziecko w sobie”, czytamy w jej biografii wydanej w Polsce przez Bukowy Las. „Dziecko patrzące na świat otwartymi oczyma. Ciekawe. Żywe. Czasami lubiące się wystroić. Niekiedy niegrzeczne. Kiedy indziej rozbrajająco lojalne i kochające”.

 

God save Vivienne!

 

6. Próbowano swatać ją z Keithem Richardsem. Bez skutku. Co pomyśleli o sobie nawzajem po pierwszym spotkaniu? „Rety, co za charakter”. Podczas jednego z kolejnych muzyk oglądał telewizję, skubiąc paznokcie u stóp, i Vivienne na zawsze straciła nim zainteresowanie.

 

7. To właśnie ona po raz pierwszy na wybiegu zaprezentowała sneakersy. Stanowiły one dopełnienie kolekcji „Wiedźmy” z 1983 roku i miały aż trzy języki!

 

8. „Kupuj mało, dobrze i na długo” – oto motto projektantki, która uważa, że „nadmierna konsumpcja to odrzucanie przeszłości i wyraz braku szacunku dla kultury”. A także jedna z przyczyn zmian klimatycznych. Odkąd 12 lat temu Westwood przeczytała wywiad z brytyjskim ekologiem Jamesem Lovelockiem, który zapowiadał w nim, że jeśli się nie opamiętamy, w 2099 roku na ziemi pozostanie jedynie miliard ludzi, jest proekologiczną aktywistką.

 

9. Ma o 25 lat młodszego męża, Austriaka, Andreasa Kronthalera. Para poznała się na uczelni, gdzie Vivienne wykładała, a Andreas był jej studentem. Dziś wspólnie tworzą markę, a ich związek trwa już 30 lat, czyli dłużej niż dzieląca ich różnica wieku!

 

10. Pomimo 76 lat na karku Vivienne wciąż jest w doskonałej kondycji. Pełna wigoru, potrafi zapomnieć się w pracy. Do której zresztą, zawsze jeździ rowerem.

 

fot. Getty Images

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie