Legendarna kolekcja ubrań trafi do łódzkiego muzeum. Każdy będzie mógł ją zobaczyć!
Tomasz Ossoliński, Jerzy Antkowiak i Bogna Sworowska / fot. KAPIF

Moda

Legendarna kolekcja ubrań trafi do łódzkiego muzeum. Każdy będzie mógł ją zobaczyć!

To inicjatywa słynnego polskiego projektanta
17.07.2017

Mowa ubraniach stworzonych przez Jerzego Antkowiaka, słynnego projektanta z czasów PRL-u. To właśnie jemu udało się uzyskać aprobatę „polskiej Coco Chanel”, czyli Jadwigi Grabowskiej, i dostać pracę w kierowanej przez nią Modzie Polskiej – czołowym domu mody tamtych lat. Kreacje Antkowiaka były naprawdę przełomowe i reprezentowały nasz kraj podczas paryskich tygodni mody (w latach 70. Moda Polska była członkiem Chambre Syndicale de la Haute Couture. On sam zaś poznał wówczas m.in. Pierre'a Cardina, Yvesa Saint Laurenta i Karla Lagerfelda.

Jerzy Antkowiak / fot. KAPIF


Jakiś czas temu o Antkowiaku znów zrobiło się głośno za sprawą jego biografii wydanej przez Bukowy Las, a w związku z premierą książki projektant pokazał swoje archiwa na wybiegu podczas polskiego tygodnia mody. Teraz projekty mistrza zobaczą także ci, którymi nie było dane widzieć tamtego pokazu. Kolekcja trafi bowiem do Centralnego Muzeum Włókiennictwa mieszczącego się w Łodzi.

 

Szyk PRL

 

To pomysł Tomasza Ossolińskiego, ucznia Antkowiaka, oraz osób, które miały okazję współpracować z mistrzem. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że jego dziedzictwo trzeba zachować dla przyszłych pokoleń. W efekcie powstanie retrospektywna wystawa poświęcona twórczości projektanta. Wernisaż planowany jest na jesień 2018 roku. Zobaczymy na niej m.in. film dokumentalny, który o Antkowiaku realizuje właśnie Judyta Fibiger. Jesteśmy ciekawi.

 

Wystawy, które trzeba zobaczyć, jeśli jest się fanem fotografii

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo