Trencz, czyli najmodniejszy płaszcz w historii. Jakie były jego początki?
fot. Getty Images

Trencz, czyli najmodniejszy płaszcz w historii. Jakie były jego początki?

Z armii na czerwone dywany
17.08.2017

Wiele najmodniejszych ubrań, które kochamy i nosimy od lat, miało swoje początki w armii. Bojówki, oficerki, glany (combat boots), kombinezony, wzór moro i awiatorki. Bomberki, jak sama nazwa wskazuje, należały do garderoby pilotów bombowców. A jak było z najsłynniejszym w historii płaszczem, czyli trenczem?

Trencz niezmiennie niezbędnikiem garderoby

Trencz wywodzi swoją nazwę z czasów pierwszej wojny światowej, kiedy to został wprowadzony do użytku w brytyjskiej armii. Jego oryginalna nazwa trench znaczy w języku angielskim okop, zapewne od okopów, w których siedzieli żołnierze. Płaszcze w tym stylu, zwane czasem prochowcami, tak silnie zakotwiczyły się w modowej świadomości, że nikt już nie pamięta o ich genezie. Ani o tym, że oryginalny model posiadał 10 guzików, charakterystyczny pasek i występował w jednej wersji kolorystycznej (khaki).

 


Od lewej: Humphrey Bogart i Yves Saint Laurent / fot. Getty Images

 

W XIX wieku trencz nosił król Edward VII, który był pierwszym i jakże zacnym ambasadorem kultowej marki Aquascutum (ona jako pierwsza, przed Burberry, stworzyła współczesny trencz). Po drugiej wojnie światowej trencze stały się ulubionym elementem stroju wielu mężczyzn. W końcu to w nim Humphrey Bogart wystąpił w kultowej Casablance (1942).

Jednak renesans trenczu przypada na lata 60. XX wieku. Wtedy to właśnie intelektualiści wkładali je na obowiązkowo czarne golfy, a brytyjscy modsi uważali je za jeden z nieodzownych elementów subkulturowego stroju. Peter Sellers nosił go w kultowej Różowej Panterze (1963), Porucznik Colombo (1968) i Kojak (1972) w kryminalnym serialu. Jednak nie tylko faceci tworzyli historię Hollywood, lansując się w trenczach. Holly Golightly ze Śniadania u Tiffany'ego (1961) i Joanna Kramer ze Sprawy Kramerów (1971) to tylko dwa z dziesiątek przykładów.

 

 

Trencz ze srebrnego ekranu wszedł do powszechnej świadomości. Dziś ten niegdyś militarny płaszcz ma w swoich szafach prawie każdy, niezależnie od płci i wieku. Wariacje na jego temat nie sposób zliczyć. I mimo że nad prochowcami pochylają się największe głowy świata mody, to i tak wciąż klasyka wygrywa. Bo jeśli posiadać trencz, to tylko Burberry lub Aquascutum. Są jak mała czarna, nigdy nie wyjdą z mody.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie