12 rzeczy, których nie wiecie o Louis Vuitton
źródło: public domain / Louis Vuitton

Moda

12 rzeczy, których nie wiecie o Louis Vuitton

Kim był założyciel marki?
17.09.2017

Kim był Louis Vuitton?

Louis Vuitton to jedna z tych marek, którą znają dosłownie wszyscy, Niezależnie od pochodzenia czy wieku. Charakterystyczne logo LV rozpoznawalne jest na całym świecie. Jednak niewiele osób wie, jak bogatą historią może się pochwalić ten francuski do mody. Kiedy został założony? Kim był sam Louis Vuitton? Czym zajmowała się przedtem rodzina Vuittonów? Poznajcie niezwykle ciekawą historię marki w kilkunastu punktach.

 

10 ciekawostek o Christianie Louboutinie

 

1. Założyciel marki Louis Vuitton urodził się 4 sierpnia 1821 roku w Anchay we wschodniej Francji.

 

2. Rodzice Louisa Vuittona byli prostymi ludźmi; ojciec był farmerem, a matka modystką. Niestety oboje zmarli, osierocając Louisa w bardzo młodym wieku.

 

3. Przyszły projektant w wieku 13 lat opuścił rodzinną miejscowość i wyruszył pieszo do Paryża. Był wtedy rok 1835, do stolicy Francji trafił w 1837 roku po dwuletniej tułaczce.

 

4. Rzemiosła uczył się u monsieura Marechala, znanego paryskiego producenta kufrów. Louis Vuitton bardzo szybko okazał się świetnym fachowcem i zyskał pewną sławę wśród paryskiej elity. 

 

5. Mając 33 lata, poślubił 17-letnią Clemence-Emilie Parriaux.

 

6. W wieku 37 lat zaprezentował światu prostokątny kufer z zaokrąglonymi kantami ozdobionymi okuciami. Model, który zrewolucjonizował ówczesne podróżowanie, znany jest do dzisiaj. 

 

7. Jego klientką była francuska cesarzowa Eugenia (małżonka Napoleona III), która była zachwycona jego projektami. To ona stała się mecenaską Vuittona i przedstawiła go ówczesnym wyższym sferom. 


fot. Getty Images

 

8. Zaprezentowany w 1930 roku model Speedy był pierwotnie niewielką torbą podróżną. Dopiero Audrey Hepburn zażyczyła sobie jego mniejszą wersję. Dziś to jedna z najpopularniejszych torebek na świecie.

 

9. Klasyczny model Alma od Louis Vuitton był jedną z ulubionych torebek Gabrielle Chanel. To również jedyna torebka marki innej niż Chanel, którą uznawała. 

 

10. Model worka Louis Vuitton Noé pierwotnie przeznaczony był do... przenoszenia (z klasą) butelek szampana.

 

11. Zabawne, że słynny monogram Louis Vuitton oraz szachownica Damier zostały stworzone po to, by uniknąć kopiowania projektów domu mody. Dzisiaj są one najczęściej podrabiane.

 

12. Louis Vuitton zmarł w wieku 70 lat.

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo