Przed Blahnikiem, Louboutinem i Choo była Hélène Arpels
źródło: instagram.com/sodashopvintage

Przed Blahnikiem, Louboutinem i Choo była Hélène Arpels

To ona projektowała buty dla najlepiej ubranych kobiet świata
07.10.2017

Kim była Hélène Arpels

Na długo przed tym, jak obuwniczy świat zawojowały takie nazwiska jak Manolo Blahnik, Christian Louboutin czy Jimmy Choo, prym w tej dziedzinie wiodła Hélène Arpels. Poznajcie sylwetkę niezwykle ciekawej kobiety, która tworzyła historię mody.

Hélène Arpels urodziła się w Monte Carlo w rosyjskiej rodzinie. W młodości zajmowała się modelingiem, następnie wyszła za mąż za Louisa Arpelsa (tak, tego od słynnej marki jubilerskiej Van Cleef &Arpels). 

 

Kim była Emilie Louise Flöge, pionierka z Wiednia?

 

W latach 40. zeszłego wieku otworzyła na Manhattanie butik, w którym sprzedawała ekskluzywne ubrania i dodatki. Jednak to właśnie buty okazały się jej głównym źródłem dochodów. Dzięki bogatemu mężowi (i własnej smykałce do interesu), kupiła fabrykę obuwia niedaleko Bolonii, gdzie bywała dwa razy do roku.

 

 
fot. metmuseum.org

 fot. metmuseum.org

Jackie Kennedy i Hélène Arpels

Do jej sławnych klientek należała m.in. Jackie Kennedy, której doradzała wizerunkowo przez blisko dwie dekady. To dla niej również projektowała buty. Doskonale dopasowane, wąskie, delikatne, kobiece i.... szyte na miarę. To właśnie w tym specjalizowała się Hélène. Mówiła o sobie, że nie jest projektantką, ale że doskonale wie, jakich projektów oczekują jej klienci.

Buty, które tworzyła, były kwintesencją klasy i klasyki. Nie rzucające się w oczy, piękne, stworzone z najwyższej jakości materiałów, a do tego podobno niewiarygodnie wygodnie. Zaprojektowane tak, by ich właścicielki wytrzymały godziny podczas wszelkiego rodzaju towarzyskich rautów. 

Hélène Arpels nie tylko tworzyła modę ówczesnego świata, ale sama nią była. Należała do wąskiego grona ówczesnych it-girls. Po rozwodzie z Louisem Arpelsem związała się życiowo i biznesowo z Andre Azrią, tunezyjskim imigrantem (mieszkającym w Nowym Jorku) i krewnym Maxa Azrii. Hélène zmarła w 2006 roku w wieku 97 lat. Nie miała dzieci, a jej marka nie przetrwała do dzisiaj. Mimo to jej projekty można oglądać na stałej wystawie nowojorskiego Metropolitan Museum of Art’s Costume Institute.

 


Satynowe czółenka Hélène Arpels i kreacja Valentino z 1984 roku (Właścicielka Bette Midler) / fot. Getty Images

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie